Már két olyan akciós betéti kamatot kínáló ajánlat jelent meg a piacon, amelynél a feltétel az aktívabb folyószámla-használat. Utóbbi ösztönzésére korábban csak a számlafeltételeknél biztosítottak a bankok különböző kedvezményt (például a CIB Banknál a számlavezetésidíj-visszatérítés), de ma már alig akad banki termék, amit ne vetettek volna be a számlahasználati szokások korszerűbbé alakítása érdekében. Nyilvánvaló persze, hogy ezt a bankok nem valamiféle karitatív népnevelő céllal teszik. Érzékelhetően harc folyik a számlát nyitó ügyfelek számának növelése érdekében, de úgy tűnik, a hitelintézetek már ennél is tovább léptek. Ezek az akciók elméletben a jutalékbevételek arányának emelését is célozhatják, de valószínűleg nem tévedünk akkor, ha azt gondoljuk: ez inkább a következő fázis lesz. Most ennek előkészítése, valamint az ügyfelek „röghöz” kötése lehet napirenden. A tapasztalatok szerint a legnehezebben azok szánják rá magukat bankváltásra, akik hosszú lejáratú hitellel rendelkeznek, de maradásra ösztönöz a munkabér bankhoz utaltatása és a közüzemi számláknál az állandó átutalási megbízás is. Utóbbiak a lakáshitelezési boom csökkenése miatt kerülhetnek mostanában jobban előtérbe.
A legújabb ilyen jellegű akciót az Erste Bank hirdette meg. A pénzintézetnél a betéti kamatprémium mindkét megjelölt feltétel (lásd táblázatunkat) együttes teljesülése esetén éri el a két százalékot – feltételenként tehát egy százalék jár. A két hónapi futamidő lejárta után ráadásul a lekötés újabb két akciós hónapra meghosszabbodik. A kamatprémium tehát akár négy hónapra is érvényben lehet, amennyiben az ügyfél mindkét periódusban teljesíti a feltételeket. A lekötött betétből egyébként a futamidő alatt legfeljebb egy alkalommal részösszeg is felvehető.
