BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Létrejött a legnagyobb magyar pénztári szövetség

2006. október 19. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A magyar egészségpénztári piacon jelenleg három szövetség tevékenykedik. Ebből kettő, a Stabilitás és az Egészségpénztárak Országos Szövetsége (Eposz) tegnap együttműködési megállapodást írt alá, ami a jövőben akár fúzióhoz is vezethet. Arra a kérdésünkre, hogy a Magyar Önkéntes Egészségpénztárak Szövetsége, amelyben olyan jelentős piaci részesedésű kasszák találhatók, mint a Tempo és a Patika, miért maradt ki az összefogásból, Nagy Csaba, a Stabilitás elnöke azt válaszolta: egyelőre eddig jutottak el a tárgyalások. Hozzátette: bízik abban, hogy a közeljövőben sikerül egyetlen szövetségbe tömöríteni a szektort. A két szövetség – mondta el Bolvári László, az Eposz elnöke – már kidolgozott egy közös etikai kódexet, a jövőben pedig közös fejlesztésekre készülnek. Ilyen például az elektronikus számla alapú egységes gyógyszertári elszámolási rendszer bevezetése.
A szervezetek közösen hozták tető alá az Egészségpénztárak szerepe az öngondoskodásban – szintén tegnap tartott – konferenciát is. Az úgynevezett életmódjavító és az egészségügyi szolgáltatások között mindenképpen különbséget kell tenni – hangsúlyozta előadásában Kereszty Éva, aki az államreform-bizottság álláspontját ismertette. Bár a szakember ezzel nem azt akarta alátámasztani, hogy miért indokolt az életmódjavító szolgáltatásokat kivenni (mint ahogy azt teszi a jogszabály 2007 júliusától hatályosan) a kedvezményezetti körből, mégis jól látszik, mennyire eltérően gondolkodik az egészségügyi tárca és a reformbizottság. Információink szerint egyébként mindkét helyen párhuzamosan, mindenfajta egyeztetés nélkül készülnek az tervezetek. Kereszty úgy véli: a pénztáraknak lehetne valamiféle akkreditáló szerepe, tehát ők ítélhetnék meg, hogy egyes szolgáltatások valóban megfelelően szolgálják-e az egészségmegőrzést. A GKI szakembere a hallgatók soraiból hozzászólásként mondta el, hogy a kasszák szerepének növelését erősen nehezítheti, hogy – tapasztalata szerint – nem képesek országos lefedettséget elérni.
Tipikus a városi és a munkáltatói jelleg. A jelenlegi megtakarítások pedig – tette hozzá – a töredékét sem képesek fedezni például az éveken át tartó otthoni ápolás költségeinek, ezért az egyetlen megoldás a biztosítók és az egészségpénztárak valamiféle szimbiózisa lenne.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet