Az idei első félévben a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összesítése szerint a bankszektor mérlegfőösszege az előző év hasonló adatát közel 25 százalékkal haladta meg. A pénzügyi közvetítés mélyülését azonban – az előzetes jelzéseknek megfelelően – a profit főképp az előző évek vaskos növekedéséhez mérten jelentős (4,4 százalékos) visszaesése kísérte. Ezen a téren viszont a különböző bankcsoportok között igen jelentős az eltérés. Miközben ugyanis mind a kisbanki kategóriában, mind a szakosított hitelintézeteknél a jövedelmezőség szinte drámai módon apadt (40 százalékot meghaladó mértékben), a középbankok még javítani is tudtak. A nyereség az utóbbi csoportban több mint 16 százalékkal nőtt. Ez együtt járt a közepes pénzintézetek üzleti térnyerésének folytatódásával (ennek a csoportnak a mérlegfőösszege nőtt a legdinamikusabban). Az aktivitás fokozódása jól látszik a létszámadatokon is, a középbankok által foglalkoztatottak száma ugyanis egy év alatt több mint hét százalékkal emelkedett. A teljes szektor az első félévben már majdnem 30 ezer embernek biztosított munkát, ami 1700-at meghaladó új felvételt jelent.
Érdekes jelenség még, hogy a kamat-, valamint a jutalék- és díjbevételek dinamikáját vizsgálva a nagy- és a középbankok esetében is hajszálnyival ugyan, de az utóbbi mutatott jelentősebb növekedést.
