BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Senki sem felel a tragédiáért?

2006. augusztus 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Legalább négy halott és ötszáz sebesült a vasárnapi esti, tragédiába torkollott augusztus huszadikai tűzijáték mérlege. Szinte percre pontosan a petárdák kilövésével egy időben érkezett meg a 120 kilométeres óránkénti sebességű széllel és esővel kísért vihar a fővárosba, ahol mintegy egy-másfél millióan vártak a látványosságra, nagy többségük a Duna-parton és a Várban. A tömeget teljesen váratlanul érte a természeti csapás – az illetékes szervek kommunikációja ugyanis csődöt mondott.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) este fél nyolckor e-mailben értesítette az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot (KVF), az üzenetet azonban csak röviddel éjfél előtt olvasták el. A vizsgálat vezetésével megbízott Szilvásy György kancelláriaminiszter szerint ha az KVF-nél elolvassák is időben az üzenetet, a tömeg biztonságos szétoszlatására már nem lett volna elég idő, ehhez ugyanis legalább két órára van szükség. Este nyolckor a Petőfi Rádióban elhangzott időjárás-jelentés az OMSZ adatai alapján a közép-magyarországi régió területére jósolt vihart, pontosabb helymegjelölés nélkül. A fővárosi rendőrség háromnegyed kilenckor, a balatoni rendőröktől értesült a közelgő viharról, az OMSZ-től nem kaptak tájékoztatást – mondta lapunknak Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője. Nem tudtak a készülő viharról a rakétákat fellövő pirotechnikusok sem, mivel nem kötelező meteorológiai előrejelzéseket beszerezniük – közölte az MTI-vel Pataki István, a tűzijáték egyik pirotechnikai felelőse. A tűzijátékot rendező Nexus Kft.-t – amely a vizsgálat szerint a jogszabályok betartásával és a hatósági előírásoknak megfelelően járt el – a rendőrség röviddel kilenc óra előtt értesítette a viharról; a tűzijátékot így is megkezdő cég – a műsor nyolcperces megszakítását követően – a folytatás mellett döntött. Egy kormányrendelet szerint a tűzijátékot erős szél esetén meg kell szakítani, ugyanakkor a szervezők pirotechnikai szakértőktől úgy értesültek, hogy a tűzijáték műszaki szempontból biztonságosan zajlik. A vizsgálat szerint maga a tűzijáték nem is játszott szerepet a sérülésekben, azok túlnyomó többsége a vihar, nem pedig a pánik miatt történt – vagyis a tömeg fegyelmezetten viselkedett. (Igaz, az Index beszámolója szerint a menekülők feldúlták és kifosztották a kézművesek standjait.)
A vihar pusztítását Szilvásy György „meteorológiai vis maiornak” minősítette. A kialakult helyzetért egyelőre senki sem vállalta a felelősséget – bár tegnap délutánra legalább ismertté vált azoknak a listája, akik leállíthatták volna a tűzijátékot. Ezek között szerepel a fővárosi védelmi bizottság elnökeként Demszky Gábor főpolgármester, Bodor Tibor főosztályvezető, Tóth Miklós szakállamtitkár és Gál J. Zoltán államtitkár – a Nexus vezetői mellett. A rendőrség feladata a rendezvény engedélyezésére korlátozódott ez esetben, tömegoszlatásra ugyanis csak törvénysértés vagy engedély nélkül tartott gyülekezések esetén van lehetőségük. (Szemtanúk szerint röviddel nyolc óra után a vízirendőrök megkezdték a Dunán tartózkodó hajók elterelését, ezt azonban nyugalmasabb augusztus huszadikákon is megtették már.) A vizsgálat kedden zárul többek között Lamperth Mónika és Persányi Miklós bevonásával, ekkorra remélhetőleg pontosan ismert lesz, mennyiben felelős az OMSZ és az OMF a pontos tájékoztatás hiányáért. Szilvásy szerint a közeljövőben törvényalkotásra van szükség a nagy tömegű rendezvények biztosítására – ám a lebonyolítás technikájának változására (miként például az angol futballstadionokban tették, a Hillsborough, illetve a Heysel-beli tragédiák után) nincs túl sok esély, és erősen kétséges, hogy – bár a miniszter szerint több vezető politikusban felmerült a politikai felelősség gondolata – személyi konzekvenciákkal járna, hogy tragédiába fordult az ünnep.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet