BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre kisebb elvonás

2006. július 30. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egészségpénztári tagok számlájára tavaly már a befizetett összeg 93,3 százaléka került – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett adatsorból. (Mint ismert, az új szabályok szerint 2007-ben az önkéntes nyugdíjpénztáraknál legalább 93 százaléknak kell a tagokhoz jutnia, a logikusan drágábban működő egészségkasszáknál ilyen előírást nem is vezettek be.) Öt évvel korábban még minden száz forintból több mint 17-et „buktak” a pénztárak tagjai. Az arány annak ellenére változott kedvező irányban, hogy a befizetők pénzük mind nagyobb részét költik szinte azonnal el. Míg ugyanis 2000-ben a gyűjtött pénz 44,2 százaléka ment el szolgáltatásokra, ez az előző évben már 78,2 százalék volt.
A PSZÁF közreadta azt is, hogy egészségpénztári számlájukról a tagok mire mennyit költöttek. Számításaink szerint (ilyen bontás a felügyeleti táblánál nem szerepel) az úgynevezett életmódjavító szolgáltatásokra – amelyeknél az új szabályok szerint megvonják majd az adókedvezményt – az összes kiadás több mint negyede juthatott. Ez az arány meglepőnek tűnik, hiszen korábban lapunknak a kasszák legfeljebb 10–20 százalékos részesedésről számoltak be (NAPI Egészségünk, 2006. július 19.). A pénztárak tapasztalatait tükrözik viszont azok a számok, amelyek az öngondoskodás némi terjedésére utalnak. Tavaly egyébként nemcsak az egészségkasszáknál, hanem az önkéntes nyugdíjpénztáraknál is valamelyest nőtt az egyéni befizetések aránya.

B. Judit Varga
B. Judit Varga

Ez is érdekelhet