Az egészségpénztári tagok számlájára tavaly már a befizetett összeg 93,3 százaléka került – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) által közzétett adatsorból. (Mint ismert, az új szabályok szerint 2007-ben az önkéntes nyugdíjpénztáraknál legalább 93 százaléknak kell a tagokhoz jutnia, a logikusan drágábban működő egészségkasszáknál ilyen előírást nem is vezettek be.) Öt évvel korábban még minden száz forintból több mint 17-et „buktak” a pénztárak tagjai. Az arány annak ellenére változott kedvező irányban, hogy a befizetők pénzük mind nagyobb részét költik szinte azonnal el. Míg ugyanis 2000-ben a gyűjtött pénz 44,2 százaléka ment el szolgáltatásokra, ez az előző évben már 78,2 százalék volt.
A PSZÁF közreadta azt is, hogy egészségpénztári számlájukról a tagok mire mennyit költöttek. Számításaink szerint (ilyen bontás a felügyeleti táblánál nem szerepel) az úgynevezett életmódjavító szolgáltatásokra – amelyeknél az új szabályok szerint megvonják majd az adókedvezményt – az összes kiadás több mint negyede juthatott. Ez az arány meglepőnek tűnik, hiszen korábban lapunknak a kasszák legfeljebb 10–20 százalékos részesedésről számoltak be (NAPI Egészségünk, 2006. július 19.). A pénztárak tapasztalatait tükrözik viszont azok a számok, amelyek az öngondoskodás némi terjedésére utalnak. Tavaly egyébként nemcsak az egészségkasszáknál, hanem az önkéntes nyugdíjpénztáraknál is valamelyest nőtt az egyéni befizetések aránya.
