Az önkéntes és magánpénztárak szövetségei közös fellépéssel próbálják elérni, hogy a kormányzat némiképp enyhítsen a szektort sújtó tervezett új intézkedéseken. A rövidebb távú érdekek miatt most veszélybe kerülhetnek az öngondoskodás már meglévő formái – mondta el lapunknak az érdekképviseletek nevében Lehoczky László ügyvezető igazgató. A szövetségek tárgyalásokat kezdenének a kormányzattal arról, hogy milyen ésszerű kompromisszumok köthetőek annak érdekében, hogy a költségvetési bevétel is biztosítható legyen és az ellátó rendszerek reformjában logikusan szerepet játszó kasszák se „vérezzenek el”. A munkáltatói befizetések jelenleg akár a minimálbér 130 százalékáig adhatóak adó- és járulékmentesen, a jövőben azonban ez a mérték a három önkéntes pénztártípusnál összesen 20 százalékra csökken. A szövetség a két szint közötti megoldást szorgalmazza, de Lehoczky elképzelhetőnek tartja annak előírását is, hogy a munkáltatói kedvezmény akkor járjon, ha a pénztártag saját pénzéből is áldoz az öngondoskodásra. Ezzel segíthető a tagok szemléletváltása. Utóbbi jegyében különösen hibásnak tűnik, hogy az egészségpénztári kifizetéseknél a prevenció és a rekreáció kikerüljön a kedvezményezett szolgáltatások köréből. Az egészségügyi kiadások tartósabb mérsékléséhez ugyanis egészen biztosan az egészségmegőrzés terjedésén keresztül vezethet az út – érvel Lehoczky. A szövetségek a napokban ismertetik kifogásaikat és részletes javaslataikat.
