Az állami és uniós pénzeket felhasználó szervezetek idén az első öt hónapban összesen 660 millió forint értékben bonyolítottak le közbeszerzési eljárásokat, ez 96 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest – derül ki a Magyar Közbeszerzési Hírbörze (MKH) Kft. legfrissebb adataiból. Most csaknem ezerrel több eljárás – összesen 2300 – zárult le, mint tavaly január és május vége között. (Valójában még ennél is több közbeszerzést folytattak le a szervezetek, azonban az MKH még nem összesítette a hitelfelvételre szóló és a nem számszerűsíthető eljárásokat. Ezek nélkül tavaly egész évben csaknem 1100 milliárd forintot tett ki a közbeszerzések összértéke, míg ezekkel együtt 1500 milliárdot.)
A legértékesebb eljárást az első öt hónapban a Főpolgármesteri Hivatal bonyolította le a budapesti központi szennyvíztisztító telep megvalósítására és négy évig tartó üzemeltetésére: a francia Degrémont SA, az OTV France, a Hídépítő Rt. és az Alterra Kft. alkotta konzorcium nettó 62 milliárd forintos ajánlatával nyerte el a megbízást. Kimagaslóan nőtt a nyilvánosságot nem biztosító, hirdetmény nélküli tárgyalásos, valamint a meghívásos, gyorsított eljárások száma.
Hagyományosan az építőipari megrendelések állnak az első helyen, tavaly az első öt hónapban 166 milliárd forint, idén pedig már 368 milliárd forint értékben bonyolítottak le ilyen közbeszerzéseket. Az idén budapesti székhelyű szervezetek 462 milliárd forint elköltéséről döntöttek, majd a Pest és Somogy megyeiek következnek 21 milliárd, illetve 20 milliárd forinttal.
