BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Be kellene vizsgálni az üdítőket

Veszélyes anyagoknak a megengedettnél jóval nagyobb volumenére bukkantak.

2006. március 15. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Élelmiszerek esetében különféle listákkal már eddig is sokszor próbálták sokkolni a fogyasztókat, a bennük rejlő anyagok veszélyességét hangsúlyozva. Az hogy ezek a legtöbbször hamis név alatt megjelenő összeállítások mennyire voltak hatással a fogyasztásra, nehezen kinyomozható.
A közelmúltban viszont egy komolyabb vizsgálat eredményeit hozta nyilvánosságra a The Times internetes oldala. Az írás szerint kutatók „rákkeltő anyagok” nyomára bukkantak több vizsgált üdítőitalban Nagy-Britanniában és Franciaországban az elvégzett tesztjeik során. Az italokban az ivóvízben megengedett benzolkoncentrátum nyolcszorosát mutatták ki (az ivóvíz a mennyiségéhez képest egymilliárdnyi részben ugyanis hivatalosan tartalmazhat benzolt, az ominózus üdítőkben azonban ennek nyolcszorosát mérték). A kutatók ezt azért tartották súlyos gondnak, mert a benzol többek között a leukémiával és más daganatos megbetegedésekkel hozható összefüggésbe. Az eredmények közzététele nyomán élelmiszer-biztonsági szakemberek kampányolnak azért, hogy államilag vizsgálják az üdítőitalok tartalmát.
Szakemberek az eredmények láttán megjegyezték: nincs tudományos konszenzus arról, hogy van-e a benzolnak egyáltalán biztonságos szintje, és semmi sem támasztja alá annak jogosságát, hogy a vízre és az üdítőitalokra eltérő koncentrációt állapítsanak meg. A Brit Üdítőipari Szövetség szóvivője ugyanakkor elmondta, dolgoznak a benzoltartalom csökkentésén, mivel kötelességüknek érzik, hogy a lehető legalacsonyabb szinten tartsák azt, illetve lehetőség szerint mással helyettesítsék.

Plankó Gergely
Plankó Gergely

Ez is érdekelhet