Egyelőre tucatnyi üzemanyag-forgalmazó kis- vagy közepes vállalkozás vezetője írta alá azt a beadványt, amelyben arra kérik a pénzügyminisztert: kezdeményezze annak az idén januártól hatályos törvénymódosításnak a visszavonását, amely az üzemanyag-adalékokat a megfigyelt termékek közé sorolja. Ebből adódóan az ilyen termékek forgalmazásának egyik feltétele, hogy 120 millió forint jövedéki kauciót kell letétbe helyezni vagy ezzel egyenértékű bankgaranciát kell felmutatni.
Az e területen működő kis cégek ezt az összeget képtelenek kifizetni. Mindez nemcsak alkotmányellenes, hanem az európai uniós rendelkezéseknek sem felel meg – mondta tegnap Bokor György, aki – számos vállalkozótársa támogatásával – beadványban kéri az Alkotmánybíróságtól a jogszabály-módosítás felülvizsgálatát. Az egyelőre laza szerveződésbe tömörült cégek képviselői lapunk kérdésére elmondták, hogy nincs pontos felmérés arról, összesen hány cég, mekkora forgalmat bonyolít le éves szinten az üzemanyag-adalékok értékesítéséből, ezt csak becsülni tudják. Eszerint csaknem harmincra tehető azon vállalkozások száma, amelyek üzemanyag-adalékokat forgalmaznak, s ebből összesen 1,5-2 milliárdos forgalmat érnek el. Érthetetlennek tartják, miért nem maradhatott meg az a gyakorlat, hogy a csak kis kiszerelésben kapható üzemanyag-adalékok importálása után, értékesítésük előtt a forgalmazó cég kifizette a jövedéki adót.
