– Bejelentették, hogy Magyarországon 18,5 millió eurós – 4,5 milliárd forintos – beruházás keretében megkezdik az Accor új szállodájának, az Országházzal szemközt, a Bem rakparton lévő Novotel Danube-nak a felújítását, s a megnyitást jövő év őszére tervezik. Úgy hallottam, további beruházásokat is terveztek az országban, például Győrben és Budapesten 2007-ben. Milyen költséggel járnak ezek?
– A magyarországi beruházások nagyon ígéretesek, és ezt az Accor-csoport ki is akarja használni. Ma tizenhat szállodát üzemeltetünk itt, többségüket Budapesten. A Sofitelbe 10 millió, a Novotelbe, illetve a Kongresszusi Központ felújításába 8 millió eurót ruházott be a társaság, további eurómilliókat pedig azokba a szállodákba, ahol különféle felújításokat végeztünk az elmúlt években. Bízunk a magyar turizmusban, s a gazdasági fellendülés, az európai utazások kapcsán az üzleti forgalomban is. Az EU-csatlakozást követően Magyarországon a nagy vidéki városokban is vizsgáljuk a további fejlesztési lehetőségeket. Szegeden és Székesfehérváron már jelen vagyunk, de más városok is sorra kerülnek. Győrben már folyik az építkezés előkészítése. Budapesten két Ibis-szállodáról is tárgyalunk, és még egy hotellel kapcsolatban folynak az előkészületek. Idén és jövőre 25 millió euró van a magyarországi büdzsében.
– A cégcsoport tavalyi 7123 millió eurós árbevételéből – amely 4,3 százalékkal haladta meg az előző évit – 35 százalék Európában jött össze. Magyarország hány százalékot hasít ki a tortából? Januártól Gilles Pelisson lesz Jean-Marc Espalioux utódja az Accor igazgatóságának elnöki posztján. A váltás milyen hatással lehet Magyarországra nézve?
– A felső vezetői változás kapcsán az egész csoport fejlődésének a gyorsulását tervezzük, a Magyarországra tervezett fejlesztések íve sem fog megtörni. Ami az árbevétel magyarországi arányát illeti, az mintegy 1,2 százalék, de ehhez tudni kell, hogy nemcsak a szállodaiparban érdekelt itt az Accor-csoport, hanem más tevékenységet is végez, például „benne van” egy utazási irodában is.
– Összesen mintegy 20 milliárd forintot fektettek be nálunk az elmúlt időszakban. Mi az oka annak, hogy régiós fejlesztéseik is egyre inkább innen indulnak? Melyek azok a tényezők, amelyeknek köszönhetően Magyarország kiemelkedik a régióban? Merre terjeszkednek ebben a viszonylatban és mennyiért?
– Történelmi, gazdasági és kulturális okok is indokolják, hogy Budapest a környékbeli beruházások központja legyen. További ok az Accor és a Pannonia Hotels közötti, 1993 végén elkezdődött sikeres együttműködés. A magyarországi szállodák, illetve a szolgáltatások és személyzet minősége tette lehetővé azt, hogy az Accor Magyarországon az említett volumenű fejlesztéseket vigye véghez, és az ebbe vetett bizalom nyilvánul meg a jövőbeni fejlesztésekben itt és a környező országokban is. A költségek nincsenek meghatározva előre, annyi biztos, hogy Pozsonyban még egy szállodát szeretnénk a meglévő mellé, Horvátországban pedig már évek óta tartanak az előkészítő tárgyalások.
– A hírek szerint az Accor világszerte további beruházásokra készül azután, hogy idén júniusban adták át négyezredik szállodájukat. Milyen területekre fokuszálnak?
– Négyezer szállodájával az Accor a világ egyik legnagyobb, minden kategóriában jelen lévő szállodaüzemeltető csoportja. Célkitűzése, hogy 2009-ig ezer új szállodát nyisson, elsősorban az Ibis, Etap és Novotel szállodamárkákon belül. A csoport elsősorban azokban a régiókban tervez beruházásokat, ahol erős növekedés tapasztalható, ilyen India, Kína, az afrikai országok többsége.
