A lapunk által megkérdezett települési önkormányzatok többsége még nem határozta meg a jövő évre vonatkozó közüzemi díjakat. A képviselő-testületek és a szolgáltatók között zajló alkufolyamat hosszadalmas lehet, a helyhatóságok decemberben véglegesítik költségvetésüket, akkorra jobban látják, mekkora kompenzációt képesek kifizetni a növekvő díjak ellentételezésére – mondta lapunknak Zongor Gábor, a Területi Önkormányzatok Országos Szövetségének főtitkára. Egerben már döntöttek a közüzemi díjakról, az árváltoztatás előkészítési szakaszában az önkormányzat munkatársai megvizsgálták, hogy a szolgáltató indokolt költségekkel dolgozik-e, így a díjemelési kérelmeket alkudozás nélkül elfogadták – közölte lapunkkal Kelemen Sándorné területfejlesztési osztályvezető. A szolgáltatók többsége az inflációval megegyező emelés jóváhagyását kérte az egri képviselő-testülettől. A vízszolgáltatás ára átlag 4,2, a távhőszolgáltatás díja várhatóan 3,53 százalékkal emelkedik a városban. A folyékony hulladékot 8, a szilárd hulladékot 5,5 százalékkal drágábban szállítják majd el, a helyi autóbuszjáratokon a jegyek ára bruttó 7,2 százalékkal növekszik jövőre. Szegeden is megszülettek már a jövő évi tarifák: januártól 5 százalékkal csökken a lakossági gázár egy költségmegtakarítási projektnek köszönhetően, a tömegközlekedés ára átlag 3,6, a temetkezési szolgáltatási díj 1,9 százalékkal nő. Infláció feletti növekedés várható a csatornázási, illetve a hulladékszállítási díjak esetében, mert az önkormányzatnak a nemrégiben megvalósított többmilliárdos ISPA-beruházások költségét be kellett építenie a díjstruktúrába – tudtuk meg Szentgyörgyi Pál gazdasági alpolgármestertől.
