Növekvő lakossági betétállományról és mérlegfőösszegről, viszont csökkenő eredményről számolt be tegnap Kiss Endre, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke azon a sajtótájékoztatón, ahol ismertette a takarékszövetkezeti integráció háromnegyed éves eredményeit. A forrásgyűjtési struktúra nem változott számottevően a korábbi évekhez képest, a betétek 85 százalékát továbbra is a 660 ezer lakossági ügyfél adja, de átlag fölötti mértékben, 32 százalékkal nőtt az önkormányzati betétek állománya is, amely elérte a 16 milliárd forintot. A hitelállomány 16 százalékkal, közel 450 milliárd forintra emelkedett, 92 százalékát a fele-fele arányban részesedő lakossági és a kis- és középvállalkozási ügyfélkör adja. Visszaesés tapasztalható viszont a szövetkezetek jövedelmezőségében, az adózás előtti eredmény 7,97 milliárd forint volt az év első kilenc hónapjában, alacsonyabb, mint a tavalyi szeptember végi 8,35 milliárd forint, ami konjunkturális hatásokkal magyarázható.
Továbbra sem ad okot aggodalomra, hogy a takarékszövetkezetek 10 százaléka nem felel meg a 2006 végére teljesítendő 200 millió, illetve a 2007 végére elérendő 250 millió forintos sajáttőke-limitnek – véli Kiss. Várhatóan mindössze öt olyan szövetkezet lesz, amely nem teljesíti a 2007 végi tőkeszükségletet. Ez a probléma sokkal inkább hatékonysági, mint tőkekérdés – véli Csicsáky Péter, a Takarékbank Rt. vezérigazgatója. A takarékszövetkezetek tőkemegfelelési mutatója ugyanis 19 százalék, azaz jóval meghaladja a bankrendszer átlagát.
A szövetkezetek csúcsbankja, a Takarékbank is jó eredményekről számolt be. Adózás előtti eredményét 59 százalékkal, 1081 millió forintra növelte, s hasonló mértékben nőtt a takarékszövetkezeteknek a banknál elhelyezett betétállománya is, miközben a mérlegfőösszeg 19 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál. Tovább erősödik a Takarékbank és a szövetkezetek közötti együttműködés, először jelennek meg közös termékkel.
