Egyelőre nem lehet tudni, hányan is pályáztak a tegnap lejárt határidőig a Kermi Minőségellenőrző és Szolgáltató Kft. (Kermi), a Magyar Elektrotechnikai Ellenőrző Intézet Kft. (MEEI) és a Műszaki Biztonsági Vizsgáló és Tanúsító Intézet Kft. (MBVTI) százszázalékos üzletrészének megvásárlására. Megkeresésünkre Tóth Judit, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) sajtó- és protokollfőosztályának munkatársa elmondta, hogy a 2005. évi LVIII-as törvény rendelkezései értelmében nem adhat ki információt a pályázók számáról, nevéről és profiljáról az október 30-i eredményhirdetés előtt. Úgy tudjuk, két komoly szakmai befektető érdeklődik a Kermi iránt, a HVG szerint pedig mindhárom cégre többen aspirálnak.
A Kermit még a Horn-kormány idején, a Kereskedelmi Minőségellenőrző Intézetből hozták létre a termékvizsgálati feladatok ellátására. Az MBVTI-t 1996-ban alapította az ipari és kereskedelmi miniszter. Az alapító célkitűzése a műszaki berendezések felügyeletét ellátó hatóság tevékenységének vizsgálati és tanúsítási feladatokkal történő csökkentése volt, az Európai Unió jogrendszeréhez való közelítés alapján. A MEEI leginkább a villamosipari szabványok kidolgozásával és betartásuk ellenőrzésével foglalkozik.
Felsmann Balázs, a gazdasági tárca illetékese korábban úgy nyilatkozott: a privatizáció nem elsősorban az anyagiakról szól. A magánosításra azért van szükség, mert az uniós csatlakozással új alapokra helyeződött a minőségbiztosítási és -ellenőrzési piac, s ott az államnak már nincs helye.
