Az élelmiszerüzletekben, az áruházakban kapható mezőgazdasági terményeket vásárló vevők általában elvárják – a nagy kereskedő cégek pedig meg is követelik –, hogy a darabszámot vagy a súlyt jelölő csomagolásban kapják meg az árut. „Enélkül jórészt nem tudnánk eladni az ilyen termékeket, ám ezt nem panaszként mondom, hiszen a csomagoláshoz szükséges beruházások előbb-utóbb megtérülnek” – mondta lapunknak Szoboszlai György, a 2002-ben alakult, 600 fős tagsággal rendelkező, az idei Hortus Hungaricus szakkiállításon csomagolási nagydíjat elnyert Délalföldi Kertészek Szövetkezete (Dél-KerTÉSZ) ügyvezető igazgatója. A tavaly és az idén is nettó hárommilliárd forint árbevétellel számoló szövetkezet folyamatosan fejleszti csomagolási üzletágát, amelyre eddig hozzávetőleg 100 millió forintot költött. Jelenleg az általuk évente értékesített 6000-7000 tonna paprikából és 3000 tonna paradicsomból összesen hatezer tonnát becsomagolva adnak el, a fennmaradó mennyiséget ömlesztve viszik el az egyszerre nagyobb mennyiséget igénylő vevők.
A Dél-KerTÉSZ-hez hasonló termelői értékesítő szervezetek (tész) megfelelő hátteret adnak a jövőben is az Európai Unióban (EU) megalakuló másod- és harmadlagos szerveződéseknek. Ennek azonban előfeltétele, hogy a tagállami támogatások is az ágazat rendelkezésére álljanak. Ez a szervezettség néhány éven belül biztosíthatja, hogy az áruforgalom 40-50 százalékát a Tész-eken keresztüli bonyolítsák le az érdekeltek, s ez nemcsak az itthoni és a külföldi piacra jutást segíti elő, hanem hozzájárulhat az ágazat termelésének és foglalkoztatásának fejlesztéséhez is.
Ahhoz, hogy a csomagolással kapcsolatos különleges elvárásoknak is megfelelhessenek a szervezetek, további beruházásokra van szükség, amit sok helyen tőkehiány tesz nehézzé. Szakemberek szerint fontos lenne, hogy a többségükben újonnan alakult zöldség-gyümölcs termelői szervezetek állami garancia mellett vehessenek fel hitelt, mivel a bankok bizonyos fokig nonprofit gazdálkodónak tartják őket, s a hitelképességüket e szerint ítélik meg.
Stabil lábakon áll az árbevéte-lét a tavalyi nettó 4,2 milliárd forintról az idén várhatóan ötmilliárdra növelő, 730 tagú első hazai véglegesen elismert Tész, a Mórakert Szövetkezet (MSZ), amely saját termékei mellett más termelők áruit is forgalmazza. Az éves szinten 50 ezer tonna árut értékesítő MSZ eddig összesen félmilliárd forintot költött csomagolási beruházásokra – mondta Rácz József, a szervezet ügyvezetője. A csomagológépek egy részét támogatásokból – például SAPARD-forrásokból – vásárolták, a csomagolóanyagokat pedig közösen, nagyobb tételben szerzik be. Manapság a paprikaféléktől kezdve a paradicsomon és a karfiolon át a burgonyáig, az almáig, a szamócáig és a barackfélékig mindent igény szerint csomagolnak.
Javíthatja a teljesítményt, ha – megfelelő tőkeerőt teremtve – a jelenleg mintegy 100 Tész kezdetben a felére, majd a negyedére zsugorodik, s mind a termelést, mind az értékesítést összehangolja. Ez megfelel az EU-s elvárásoknak, lehetővé teszi az uniós támogatások megszerzését. A koncentrálódás eredményeként 2006 végére lefedhetik az itthoni mezőgazdasági termelés 35-40 százalékát és javíthatják a termények csomagolásának színvonalát is.
