Kóta Veronika, a Verger Kft. ügyvezetője
Bőrükön érzik az ingatlanközvetítők a lakáspiac közel egy éve bekövetkezett visszaesését. Az új építésű otthonokat még mindig el lehet adni (bár a korábbinál lassabban), de a használt lakások terén korántsem rózsás a helyzet. Míg korábban szinte bármilyen ingatlant el lehetett adni, most a kereslet ebben a szegmensben a minőségi lakások irányába ment el, a rosszabb adottságúakat nem vagy csak nagyon nehezen lehet értékesíteni – mondta lapunknak Kóta Veronika, a Verger Kft. ügyvezetője. Gyakran az eladók sem könnyítik meg az ingatlanközvetítők munkáját: akinek nem sürgős, az kivár, nem enged az árból. A cégvezető szerint mindenképp jót tenne a piacnak, ha a közvetítők törvényileg szabályozottan és ellenőrzötten dolgoznának, mivel a kóklerek kiszűrésével nőhet a szakma elismertsége és többen vennék igénybe az ilyen szolgáltatásokat.
Herman Ernő, az Unicent Kft. ingatlanközvetítője
Az elmúlt egy évben a korábbi szint harmadára esett vissza a használt lakások forgalma, ma már a kisebb ingatlanok iránt sincs akkora kereslet, mint néhány éve. Jelenleg az eladók és a vevők is kivárnak – mondta lapunknak Herman Ernő, az Unicent Kft. ingatlanközvetítője. A szakember pesszimistán ítéli meg a Maisz és az OLÉH kezdeményezését: bár szerinte is szükség van az ingatlanközvetítők törvényi szabályozására, ám ettől még – ha egyáltalán lesz valami az elképzelésből – nem tűnnek el egy csapásra a hozzá nem értők és nem javul a szakma megítélése. Jó pár év kell még ahhoz, hogy az emberek a jelenlegi, „közvetítők kíméljenek” hozzáállástól eljussanak a nyugat-európai szintre – tette hozzá Herman.
