BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Intervenciót kért a Magyar Cukor Rt.

2005. május 22. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Cukor (MC) Rt. pénteken megkapta az intervenciós raktár elismerését, és ezzel egyidejűleg felajánlott jelentős, 30 ezer tonna EU2-es minőségű cukrot uniós intervencióra – mondta lapunknak Fischer Béla, a társaság vezérigazgatója. Magyarországon sok cukor van, de a cég a felkínált mennyiséget elegendőnek tartja, úgy vélik, az is elég ha elindulnak az intervenció felé, később lehet majd csak eldönteni, mi az a mennyiség, amit esetleg még ki kell vonni a piacról. Az intervenció tényleges elkezdése előtt ugyanakkor még hátra van néhány áruellenőrzés.
Kétségtelen az is, hogy a legvonzóbb árat ma az intervenciós ügylet biztosítja – tette hozzá az előzőekhez Fischer Béla. Egy tonna cukor intervenciós ára ugyanis 632 euró, ennél Magyarországon lényegesen kevesebbért lehet eladni a cukrot. A piaci ár tehát jócskán elmarad az uniós szisztémában garantált intervenciós ártól – a csatlakozás óta megugrott cukorimport miatt is –, miközben ugyanakkor a cég a termelőkkel az EU által előírt cukorrépa-átvételi árra szerződött. Az MC Rt. számításai szerint tavaly nyár óta éves szinten 70–80 ezer tonna nem belföldi eredetű cukor jelent meg a magyar piacon, ezzel a 320–350 ezer tonnás magyar piacon a három hazai gyártó mellett egyenrangú „negyedik szereplővé” lépett elő az import (NAPI Gazdaság, 2005. április 28., 15. oldal).
Az EU-ban nagyon régen nem volt cukorintervenció, s ha volt is, csak nagyon csekély mennyiségre vonatkozott. Az elmúlt hetekben azonban több tagországban is történtek felajánlások, például Franciaországban és Belgiumban is. A cukorpiaci intervenció intézményét egyébként maguk a termelők és a gyártók finanszírozzák.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet