A Borsodi Sörgyár (BS) Rt. tavaly az előző évinél 1-2 százalékkal kevesebb, mintegy 2,268 millió hektoliter sör értékesítésével a hazai piac vezetője lett. Ez a teljesítmény 33 százalékos piaci részesedést biztosított a Magyar Sörgyártók Szövetsége (MSSZ) adatai szerint – jelentette be csütörtökön Bognár Gyula, a BS Rt. elnök-vezérigazgatója. Hozzátette, hogy tavaly a vállalat nettó árbevétele 4,6 százalékkal, azaz 2 milliárd forinttal, 39,7 milliárd forintra csökkent a megelőző évihez képest. Ennek nyilvánvalóan köze volt ahhoz, hogy a társaság eredménye 45 százalékkal, 4 milliárd forintra csökkent a 2003. évi 7,2 milliárd forintról.
Az árbevétel csökkenésének több oka is van. A hazai sörpiac szereplői számára nagyon nehéz év volt a tavalyi. Az EU-csatlakozást követően elöntötte a magyar üzleteket az importból származó olcsó, dobozos sör. Emellett a hűvös és csapadékos nyár is hozzájárult ahhoz, hogy – az AC Nielsen adatai szerint – 6 százalékkal, 6,8 millió hektoliterre mérséklődött az eladott sör mennyisége a hazai piacon. (Az MSSZ tagvállalatainak értékesítése 8,6 százalékkal csökkent.) Bognár Gyula szerint azonban idén növekedés várható, amely akár 10 százalékos is lehet, a magyar piac ugyanis 6,8 millió és 7,5 millió hektoliter közötti.
A cégnél nemcsak a hazai piac növekedésében bíznak, hanem abban is, hogy regionális gyártóközponttá válnak a jövőben. A közelmúltban adták át 1,5 milliárd forintos beruházással elkészült, 3,7 millió hektoliter kapacitású új főzőházukat, s további 1 milliárd forintos költséggel szennyvíztisztítót is építenek.
