A Hód-Mezőgazda Rt. nettó árbevétele tavaly 12,1 százalékkal, csaknem 5 milliárd forintra csökkent, saját tőkéjét azonban 14 százalékkal, több mint 4,2 milliárd forintra növelte az előző évhez képest – mondta lapunknak a társaság vezérigazgatója, Antal Gábor, aki a tavalyi privatizáció óta, Egyed Béla korábbi vezérigazgató távozása után vezeti az egykori állami agrárcéget. A Hód-Mezőgazda jelenlegi helyzetére rányomja bélyegét a korábbi évek kedvezőtlen időjárása. A 2003-as aszály miatt jelentősen csökkent az átlagtermés, az állatállomány takarmányszükségletét csak igen magas áron lehetett fedezni. Bár a sertés felvásárlási ára emelkedik, a tej árában még mindig nem ismerik el az önköltséget, s ezért ez az üzletág veszteséget termel – tette hozzá a vezérigazgató.
Az új tulajdonosok ezzel együtt fenn kívánják tartani a Hód-Mezőgazda összes korábbi tevékenységét. (A társaság elsősorban élelmiszer-nyersanyagot és a mezőgazdaság belső felhasználású termékeit, például vetőmagvakat és takarmányokat állít elő.) Az egyik leglényegesebb prioritásnak az integrációs szerep betöltését és növelését tartják. Az a meggyőződésük ugyanis, hogy az EU-ban úgy tudnak hatékonyak és eredményesek lenni, ha a koncentrált, egységes piaci megjelenés előnyeit továbbadják a termelőknek. Remélik, hogy a jó minőségű vetőmag, műtrágya, növényvédő szer, illetve a mezőgazdasági gépesítés megfinanszírozásával nagymértékben tudják segíteni a régió termelőit.
A Hód-Mezőgazda 81,42 százalékos, valamivel több mint 2 milliárd forint névértékű részvénycsomagját a KHD-Invest Kft. vásárolta meg az ÁPV Rt.-től tavaly augusztusban. A KHD-Invest 1,7 milliárd forintot fizetett a papírokért és további 600 millió forintot költött tőkeemelésre. A KHD-Invest fő tulajdonosai: az Axiál Kft., a Délity Bútor Rt. és a Trigó-Fix Kft. E három szakmai és pénzügyi befektető tulajdonoshoz csatlakozott a Hód-Mezőgazda menedzsmentje által létrehozott Lineár Kft. és a Mezőgazda-Invest Kft. Ez utóbbihoz a részvénytársaság dolgozói szinte 100 százalékos arányban csatlakoztak.
