A magyar tejipar legnagyobb szereplője, a Friesland Hungária Rt. vezetése a gyulai üzem bezárása után nem sokkal úgy döntött, hogy a nyerstej felvásárlási árának növekedése, az erős forint és az exporttámogatások beszűkülése miatt leépíti exportkapacitásának jelentős részét – értesült a NAPI Gazdaság. Az intézkedés a társaság hajdúböszörményi gyárát érinti, amelyet az év első felében fokozatosan zárnak be.
A hajdúböszörményi sajtüzemben mintegy 140 főt foglalkoztat a Friesland Hungária, egy részüket a cég debreceni gyárába helyezik át. Akiket nem tud új munkakörben tovább foglalkoztatni a tejipari cég, azoknak széles körű kompenzációt nyújt, amelynek pénzügyi része a törvényileg előírtnál kedvezőbb kondíciókat tartalmaz.
A nyerstej felvásárlási árának emelkedése, a forint immár tartóssá vált megerősödése és az exporttámogatások tendenciózus csökkenése nyomán a Friesland Hungária Rt. exporttevékenysége már tavaly veszteségessé vált, s miután idén sem várható kedvező változás ezekben a kérdésekben, exportra termelő üzemünk leállítását nem tudtuk elkerülni – mondta a döntéssel kapcsolatban Kiss Pál István, a Friesland Hungária Rt. elnök-vezérigazgatója. A Friesland folyamatosan próbált versenyképes áron tejet vásárolni, ám ez nem vezetett eredményre. A társaság belföldi tevékenységét a fentiek nem érintik, a termelőkkel szemben fennálló szerződési kötelezettségeiknek maradéktalanul eleget tesznek, a tejet a megállapodásoknak megfelelően átveszik – hangsúlyozták a cégnél.
