BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kiváló éve volt a motorkereskedőknek

Várakozáson felül teljesített a magyar motorpiac az elmúlt évben, hiszen csaknem 15 ezer új kétkerekűt értékesítettek. Az egyre kedvezőbb vásárlási feltételek viszont forgalomcsökkenést eredményeztek a használt járművek piacán.

2005. január 24. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Tavaly összesen 14 813 új motor talált gazdára Magyarországon, ami csaknem 19 százalékkal több, mint a megelőző évben. Az eredmény a várakozásokat is felülmúlta, ugyanis a prognózisok rendszerint 14 500 körüli „eredményt” vártak. A jelentős növekedés részben annak köszönhető, hogy a bankok is felfedezték a motorpiacban az üzletet, és egyre kedvezőbb konstrukciókat kínálnak a leendő vásárlóknak. A piacvezető – akárcsak az autók esetében – továbbra is a Suzuki, s az eladott gépek mintegy kétharmadát a három nagy japán gyár – a Suzuki, a Honda és a Yamaha – adta. A gyártók közötti sorrend nem nagyon változott. Érdekesség, hogy új modellel jelent meg ismét a magyar piacon az MZ – bár egyelőre nem kapkodnak ezért a gépért.
Bár a világpiacot a Honda vezeti, Magyarországon csupán harmadik helyen áll – az importőr forgalma azonban megközelítette a második helyen álló Yamaháét, sőt szakemberek szerint idén a két márka helyet is cserélhet a listán. Az európai gyártók közül az Aprilia vezet, míg a korábbi évek eredményeihez képest a Kawasaki eladásai is jelentősen növekedtek. Ráadásul ma már nem a robogókból, hanem a 125 köbcentiméter fölötti – lényegesen drágább – motorokból adják el a legtöbbet.
Ezzel együtt a nagymotorok piacán is fordulni látszik a trend. Korábban ugyanis a chopper- és a túragépek voltak a legkeresettebbek, ma már viszont a sport-túra kategóriába sorolt gépekből rendelnek a legnagyobb számban, s egyre népszerűbbek az endurók, illetve a tavaly megjelent négykerekű quadok is.
Az árpolitikában továbbra sincs változás: a versenytársak árgus szemekkel figyelik egymást, így az egy kategóriába tartozó gépekért nagyon hasonló összeget kell leszurkolni, ugyanakkor valamennyi gyárnak megvan a
maga favoritja, amelyre igen előnyös vásárlási konstrukciót kínál. A Suzukinál ilyen az SV650-es, a Kawasakinál a Z750-es, a Yamahánál pedig a 600-as Fazer.
Az új motorok iránti ugrásszerű keresletnövekedés azonban nem tesz jót a használt gépek piacának, így itt az elmúlt időszakban jelentős árcsökkenés volt megfigyelhető. Szakemberek szerint ennek következtében Magyarország „használtmotor-központtá” válhat a környező országok, különösen Szlovákia, Románia és Ukrajna esetében. Ott ugyanis az új motorokat sokszor elérhetetlen áron kínálják a motorozni vágyók számára – hasonló szerepet töltött be néhány éve Németország.
Az idei évet illetően is derűlátóak a forgalmazók. Jakab Attila, a Magyar Suzuki Rt. képviselője például elmondta, hogy az Európai Unió bővítés előtti tagországaiban a lakosság 25 százaléka motorozik. A magyarországi mutató azonban ettől lényegesen elmarad, így a következő két-három évben a tavalyihoz hasonló dinamikával bővülhet a magyar piac.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet