BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csaknem megduplázza termelését a Magyar Cukor Rt.

Az elmúlt évek legsikeresebb kampányát zárja idén a magyar cukoripar legnagyobb vállalata, a Magyar Cukor Rt.: rekordtermést takarítottak be cukorrépából és a társaság gyárai optimális kapacitáskihasználtsággal dolgoztak.

2004. december 14. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

„Komoly változások előtt áll az európai cukorgyártás. Az ágazatnak azonban van létjogosultsága Magyarországon, s ezt jól mutatja, hogy az idei, optimális termelési feltételek között bőven le tudtuk gyártani a magyarországi belföldi cukorfogyasztás alapján kijelölt kvótát” – mondta tegnap Fischer Béla, a 2004/2005-ös gazdasági évben az előző évi 16,8 milliárd forinttal szemben 20,8 milliárdos árbevételt váró Magyar Cukor (MC) Rt. vezérigazgatója a cég kampányzáró sajtóbeszélgetésén. Hozzátette, hogy ez nemcsak az iparágnak fontos, hanem annak a négy-ötezer családnak is, akik jövedelmük jelentős részét cukorrépa termeléséből szerzik.
Az Európai Unió cukorrendtartásához kapcsolódó kvótarendszer az idén debütált Magyarországon. A szabályozás és a kedvező időjárás jelentős előrelépést jelentett a cukorrépa-termelő gazdaságoknak: a Magyar Cukor Rt. a tavalyinál 75 százalékkal több nyersanyagot vásárolt fel mintegy 26 százalékkal magasabb, tonnánként átlagosan 11 900 forintos átvételi áron. Az érvényes EU-szabályozás minimumárat ír elő a cukorrépára, ami biztos megélhetést jelent a társasággal hosszú távú partneri kapcsolatot ápoló, szállítási joggal rendelkező gazdaságok számára. A cukorgyártó cég mezőgazdasági partnereivel idén 1,13 millió tonna cukorrépa beszállítására szerződött. Ez az „A” és „B” kvóta alá tartozó mennyiség – amely jelentősen meghaladja a tavalyi 642 ezer tonnát – teljesen megtermett, nagyrészt már fel is dolgozták. A társaság ezen felül mintegy 80 ezer tonna kvótán felüli, azaz „C” kategóriás cukorrépa feldolgozására számít. (Az „A” és „B” cukrot az érvényes szabályok szerint az Európai Unión belül garantált áron lehet eladni vagy exportálni, a „C” cukrot viszont a gyártók kötelesek támogatás nélkül értékesíteni a külső piacokon.)
Mivel a kampány elhúzódása borítékolható volt, az MC Rt. mindkét gyára a szokásosnál előbb, szeptember 20-án kezdte a feldolgozást, s Kaposvárott várhatóan december 21-én, Petőházán pedig december 27-én állnak majd le a gépek. A nyersanyag minősége és a gyárak felkészítése lehetővé tette, hogy mindkét üzem kapacitását
adottságaikhoz képest optimálisan használják ki. Kaposvárott napi 5000, Petőházán pedig napi 6700 tonna cukorrépát dolgoztak fel, ami már megfelel az európai átlagnak. A petőházi cukorgyárban így előreláthatóan 97,5 ezer tonna, míg Kaposváron 64 ezer tonna cukor készül.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet