Többévi huzavona után véglegessé vált, hogy az angol Plane Station Inc. és a székesfehérvári önkormányzat által a közelmúltban létrehozott Repülőtér Fejlesztő és Üzemeltető Kft. építi ki a börgöndi légibázist – erősítették meg lapunk információit a helyhatóságnál. A korábbi tervekkel ellentétben az Alba Airport csak személyszállító gépek fogadására lesz alkalmas. Mint azt Tony Freudmann, a Plane Station alelnöke a tárgyalásokat követően elmondta, az elmúlt hónapok során végzett piackutatási adatokból az derült ki, hogy a térség cégeinek többsége egyelőre nem tart igényt a légi teherszállításra, illetve ragaszkodik jelenlegi partnereihez, ezért csupán 60 millió eurós – mintegy félmilliárd forintos – költséggel építik ki a repülőtér legfontosabb létesítményeit.
Az utasszállító gépek fogadására alkalmas kifutópálya 2,3 kilométer hosszú lesz. Börgöndre elsősorban fapados járatok közlekednek majd. (A korábbi tervek szerint, 15 milliárd forintért, évi 1,5 millió utas és 125 ezer tonna áru fogadására alkalmas légi bázis épült volna, az egykori katonai bázison, 3,3 kilométer hosszú kifutópályával.)
Tony Freudmann közölte, a közelmúltban megvásárolták az EU JET légitársaságot, amelynek gépeivel 2005 áprilisától Ferihegyre közlekedtetnek járatokat, s várhatóan ez a légitársaság repül majd Börgöndre is. A légibázis többhektáros területe, illetve a rajta lévő ingatlanok még 2001-ben kerültek az ÁPV Rt.-től a székesfehérvári és a szomszédos kistelepülés, Aba önkormányzatának tulajdonába.
Úgy tűnik, nem lesz rossz befektetés a beruházás, ugyanis a tíz újonnan csatlakozó tagország körében Budapest vezet a fapados járatok sűrűségét tekintve: kilenc légitársaság több mint negyven európai nagyvárosból repíti a magyar fővárosba az utasokat – mondta el Kolber István, a regionális fejlesztésért és felzárkóztatásért felelős tárca nélküli miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. (A költségvetésben idén csaknem 1,1 milliárd forint volt a regionális repülőterek fejlesztésére.) Idén a Magyar Turizmus Rt. minden, Magyarországra járatot indító fapados légitársasággal együttműködve közel 260 millió forintot fordított közös promócióra. A diszkont-légitársaságok megjelenése – 2003 májusa – óta folyamatosan nő a Magyarországra érkező turisták száma; ez év első tíz hónapjában összesen közel 700 ezer fős forgalmat bonyolítottak le, így az utasok több mint 22 százaléka ilyen járattal érkezett.
Egész évre számolva az ilyen járatokkal érkező 338 ezer külföldi turista több mint 90 millió euró közvetlen idegenforgalmi bevételt generált, amelynek csak az áfavonzata meghaladta a hárommilliárd forintot. Az idei év január–októberi időszakában a fapadosoknak köszönhetően Budapesten több mint 20 százalékkal nőtt a külföldi vendégek száma az elmúlt év azonos időszakához képest.
