BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gyógyszer-innovávció milliárdokért

2004. december 2. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Akár 1,5 milliárd dollárba és 10–13 évi munkába is kerülhet egy új gyógyszer kifejlesztése – mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. A költségek részben azért ilyen magasak, mert 50 ezer kipróbált vegyület közül csupán ötből lesz orvosság, s ezek közül mindössze egy kerül a piacra. Szakmai körökben arra is felhívták a figyelmet, hogy a kutatás-fejlesztési költségek kétharmada a kötelező klinikai vizsgálatokra megy el.
A gyártónak ugyanakkor hat éve van arra, hogy a kész medicina értékesítéséből visszakapja a kutatásba fektetett pénzét. Az organikus gyógyszereket ugyanis ennyi ideig védi a szabadalom, ezután másolhatóak. Az így keletkezett generikus készítményeknél a gyártóknak csak a gyártási költségeket kell vállalniuk. A publikus adatok alapján a gyógyszeripar költ jelen pillanatban a legtöbbet kutatásokra, ám ezen források döntő részét az Egyesült Államokban használják fel. Európában ugyanis a legtöbb állam elsősorban a generikus gyógyszereket támogatja, míg az USA-ban az organikus készítmények is preferált helyen vannak a támogatott medicinák listáján.
Magyarországon elsősorban klinikai kutatások folynak, és itthon is működik a generikusprogram, amelynek egyik legfontosabb része az organikus készítmények helyettesíthetíse. A költséghatékonysággal kapcsolatban a szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy itt annak nem szabad megfojtania a kutatási programokat. Annál is inkább mert a WHO nemrég közleményben jelezte, hogy Európának nagyobb részt kell vállalnia a gyógyszer-innováció költségeiből.

Molnár Barbara
Molnár Barbara

Ez is érdekelhet