BUX 139409.87 1,3 %
OTP 44820 1,91 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kicsi a bankok lobbiereje

2004. november 17. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

„Velünk nem lehet választásokat nyerni” – utalt a bankszektornak az emberek szerint „túlmisztifikált” érdekérvényesítő képességére Felcsuti Péter, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója a Pénzügykutató Rt. rendezvényén. A szakember szerint a politikai hasznosság szempontjából elvben még előnyösnek is tekinthető bankadó azért volt súlyosan elhibázott lépés, mert a piacgazdaság általánosan vett komforttényezőit támadta meg. Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, egyetértve a Raiffeisen Bank vezetőjének véleményével, arról beszélt, hogy nemcsak a bankszektornak, de a munkaadóknak is jóval hatékonyabb érdekérvényesítő képességgel bíró szervezetre volna szükségük.
A bankszektor hálás lehet az MNB-nek, a kamatpolitika ugyanis nagyban hozzájárult a pénzintézeti profitszint növeléséhez – mondták a bankvezetők, akik ugyanakkor magánemberként hibásnak tartják a helyzetet, bár Csányi Sándor arra is figyelmeztetett, hogy a fejleményekért a hibás sáveltolás okolható.
A hazai bankszektorban az OTP helye megkérdőjelezhetetlen, az öt követő két-három univerzális banki szereplő posztjáért folyik majd az igazi harc, öt-hat résztvevővel – vélekedtek a bankvezetők. Ők azok, akik komoly hálózatbővítésbe kezdtek – s ez az egyik oka annak, hogy a bankok ma még „drágák”. Felcsuti Péter szerint a tulajdonosok időhorizontja túl rövid: 5-7 éves megtérüléssel számolnak, holott a reális 10-15 év lenne. A szektornak ugyanakkor komoly költségeket okoz az alacsony tételnagyság: Csányi példája szerint míg a vezető spanyol bankok átlagosan öt szolgáltatást nyújtanak egy ügyfélnek, addig hazánkban az átlagos szám 1,3. A banküzem drágaságát okozza a túlzott kockázat is: a bankvezetők szerint szerencsétlen helyzetet teremt, hogy adatvédelmi okok miatt továbbra sem működhet a pozitív adóslista – ebben a kérdésben Felcsuti Péter részben a korábbi PSZÁF-vezetést is hibásnak tartja. A Raiffeisen Bank vezetője szerint ugyanakkor a piac önmagában is tökéletlen, hiszen míg például a vállalati üzletágban viszonylag kiegyenlített a verseny, addig a lakossági szektor aszimmetriája gondokat okoz.
A páneurópai bankoknak nincs jövője – idézett egy európai jelentést Felcsuti. A két bankvezető szerint új szereplő megjelenése kizárt a magyar piacon, sőt több, csak bizonyos üzletágakra (állampapír- és devizakereskedelem) koncentráló pénzintézet kivonulása várható, hiszen ezeket a tevékenységeket már a központokból is el lehet végezni. Csányi szerint ugyanakkor a hazai bankszektor hatékonysága sokkal jobb, mint anyacégeiké – példaként a német bankokat hozta fel. Az OTP elnök-vezérigazgatója úgy nyilatkozott: amennyiben nyereségük eléri az 1 milliárd eurót, elgondolkodnak azon, hogy a nyugat-európai piacon is megjelenjenek.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György
Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet