Tavaly összesen 12 500 motorkerékpárt értékesítettek Magyarországon, és 14,5 ezer körülire jelezték előre az idei év végi eredményt. A prognózis alighanem helytállónak bizonyul: az első nyolc hónapban csaknem 11 800 vasparipát adtak el. Bár komoly változások nem történtek a márkák rangsorában, némileg átrendeződött a piac. Továbbra is a japán gyártók modelljeit választják a legtöbben, és még mindig a Suzuki a piacvezető Magyarországon – míg világviszonylatban a Honda értékesíti a legtöbb motort.
Az összes eladott motorkerékpár mintegy felét a három legnagyobb japán gyártó adja. A Suzuki augusztus végéig jóval több mint 3 ezer motort értékesített, ami közel harmincszázalékos piaci részesedést jelent és 164 százalékos növekedést az előző év hasonló időszakához képest. Ami pedig különösen figyelemre méltó, hogy az eladott gépek döntő többsége a 125 köbcentiméter fölötti kategóriába esik, jelenleg ugyanis a kétkerekűek között a robogókból értékesítenek a legtöbbet. Erősített pozícióján a Honda, és ezzel megközelítette a második helyezett Yamahát. Szintén jól sikerült az első nyolc hónap az Apriliának. Azt a növekedést értük el, amit az év elején terveztünk – nyilatkozta a NAPI Gazdaságnak Rieb György, a Mille Motor Kft. ügyvezető igazgatója a számokkal kapcsolatban. Ugyanakkor kicsit félve néznek a jövő év elé, hiszen úgy tűnik, a motorokra is bevezetik a regisztrációs adót, ami mérsékelheti a piac fejlődését.
Nagyot lépett előre a piacon a Kawasaki, amelynek csak két éve van hivatalos importőre Magyarországon. Év végére talán sikerül négyszáznál több motort értékesíteni – mondta Mészáros Tamás, az importőri szerepet ellátó DMC Kft. képviselője. Miközben a hazai motor piac mintegy 30 százalékos növekedést produkál, a Kawasaki 50 százalék körüli növekményt könyvelhetett el. Mészáros szerint a piac ilyen arányú bővülése még két-három évig tarthat, addig változhatnak a pozíciók, azt követően stagnálás várható, amikor is már ténylegesen egymástól veszik majd el a vevőket a kereskedők. Szakmai körök szerint a három vezető márka csábítóereje leginkább a jól kiépített hálózatban és a megbízhatóságban rejlik.
Az árpolitikát illetően elmondható, hogy a konkurensek figyelik egymást. Igaz, szinte minden gyártónak van egy olyan modellje, amelyet alacsonyabb áron kínál igen jó banki hitellehetőség mellett. Ilyen volt például az előző hónapokban a Suzuki SV650, illetve a Kawasaki Z750-es modellje. A lapunk által megkérdezettek szerint a különböző vasparipák közül egyre népszerűbbek a sportmotorok, ám még mindig a túragépekből és a chopperekből fogy a legtöbb.
