BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden gyártó túladagolja készítményeiben a vitaminokat?

Az Ed.Haas szerint nem megfelelően kommunikálta a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség a vitaminkészítmények vizsgálata után nyilvánosságra hozott eredményeket, s ezzel kárt okozott a piaci szereplőknek.

2004. szeptember 12. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jogilag aggályosnak tartja az Ed.Haas Hungária Kft. a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség (FvF) nyár végén készített, táplálkozáskiegészítőkről szóló vizsgálati anyagának nyilvánosságra hozását, Bozori Tibor ügyvezető szerint ugyanis a szervezet nem adott elegendő információt a fogyasztók megfelelő tájékoztatására. Mint az ügyvezető lapunknak elmondta: aggályaikról tájékoztatták a fogyasztóvédőket, ugyanis a nyilvánosságra került vizsgálat mellett vitatják a végeredményeket is. Mint arról korábban beszámoltunk, a FvF áprilisban kezdett vizsgálódni a táplálkozáskiegészítőkkel kapcsolatban. A nyár végén elkészült jelentés szerint az 50 vizsgált termék közül mindössze 43 felelt meg a csomagoláson jelzett értéknek, a többinél túl- vagy aluladagolták a vitaminokat, illetve az ásványi anyagokat. Ez a felügyelet szerint mindenképpen arra hívja fel a figyelmet, óvatosan kell „bánniuk” a fogyasztóknak a készítményekkel, hiszen a vitaminok túladagolása veszélyes lehet.
Lapunk információja szerint mindegyik gyártó túladagolja készítményeiben a vitaminokat és ásványi anyagokat, ugyanis a jelenlegi gyártási technológia nem teszi lehetővé a rendkívül kényes anyagok pontos elosztását. Ezenkívül a gyártást követően, az oxidáció során a készítmények vitamintartalma csökken, tehát a túladagolásra szükség van, ha a gyártó tartani kívánja a csomagoláson feltüntetett értéket a szavatosság végéig. Az Ed.Haas a készítményeire mínusz 10 és plusz 20 százalékos beltartalomingadozást vállalt, így kapta meg az engedélyeket az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézettől.
A vállalthoz képest a fogyasztóvédelmi felügyelet vizsgálatai szerint a négy nem megfelelt minősítést kapott Haas-készítmény átlagosan 7–10 százalékos eltérést mutatott. Bozori vitatja az eredményeket, saját mérésük szerint eleget tesznek a vállaltnak, azt viszont nem vitatják, hogy egyes vitaminokat az említettnek megfelelően túladagolnak. Tény ugyanakkor, hogy a túladagolás jócskán az egészségügyi értékek alatt marad.
A mérések szerint a legtöbb probléma az E vitaminnal van, amely zsírban oldódik és túladagolása valóban kedvezőtlen hatással van a szervezetre. Ám Bozori szerint az E vitamin a legkényesebb, ennek a mérése roppant bonyolult technológiát igényel és meggyőződése, hogy öt laboratórium öt különböző eredményre jutna egy bizonyos termék E vitamin tartalmával kapcsolatban. Bozori szerint az ügy bonyolultsága miatt nem lett volna szabad a fogyasztóvédőknek azzal elintézni a dolgot, hogy a vizsgált készítményekre mindenféle magyarázat nélkül a nem megfelelt jelzőt biggyesztik. Mint mondta, nem a büntetés mértéke nagy, hiszen az néhány százezer forint készítményenként. A nyilvánosság azonban komolyabb károkat okoz, ráadásul azt a képzetet kelti, hogy kizárólag a több száz táplálkozáskiegészítő közül kiragadott 50 – hangsúlyozottan nem a legnagyobb forgalmú – készítménnyel vannak problémák.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet