A korábbi évek tendenciájával szemben nemhogy nem nőtt, de az első féléves adatok szerint némi visszaesés mutatkozik az ásványvízfogyasztásban - mondták lapunknak a Magyar Ásványvíz Szövetségnél. A 32 tagot tömörítő szervezet vállalatainak tájékoztatása szerint az enyhébb nyár miatt az év első felében a tavalyi 300 millió liter után idén 270 millió litert palackoztak, ami egész évre vetítve 57 literes fejenkénti fogyasztást jelent. Tavaly egész évben 60 liter ásványvíz jutott egy főre.
Bikfalvi Istvánné, a szövetség főtitkára szerint nem az idei első félév volt gyenge, hanem a tavalyi volt nagyon erős. A háztartások ásványvízbeszerzéseinek értéke 2003-ban meghaladta a 20 milliárd forintot, s a felmérések szerint csaknem megháromszorozódott azok száma, akik különösen szívesen fogyasztanak ásványvizet. Így mára a legnépszerűbb szomjoltó ital lett itthon a víz: tavaly például a lakosság 68 százaléka itta szívesen, míg 1989-ben ez a mutató nem érte el a 30 százalékot sem - derül ki a GfK Hungária Piackutató egy korábbi elemzéséből.
Múlt évben a forró nyár fokozta az ásványvíz-értékesítést, így 2003-ban a korábbi évhez képest 20 százalékkal erősödött az egy főre jutó fogyasztás. Ennek ellenére Bikfalviné szerint nem kizárt, hogy a második félévben a piac felzárkózik az előző éves adatok mellé, ugyanis az utóbbi két hét rendkívül kedvezően alakult. Ráadásul az ásványvíz ma már nem is annyira szezonális, mint korábban - fogalmazott a főtitkár. Ezt támasztja alá az is, hogy 2004. januárban volumenét tekintve 39 százalékkal, értékben pedig 28 százalékkal nagyobb forgalmat bonyolított le az ásványvízpiac, mint az előző év azonos időszakában. Ám a januári adatokból, mint mostanra kiderült, messzemenő következtetéseket nem lehetett levonni, bár akkor sokan úgy vélték, az idén is folytatódik a 2003-as ugrásszerű növekedés.
A magyar piacban rejlő lehetőségeket jól jellemzi, hogy a legnagyobb cégek mind itt vannak; újabb szereplő megjelenése nem várható, bár a szövetség szerint minden megtörténhet, hiszen a honi fogyasztás közelít az uniós átlaghoz. A nyugati vízfogyasztó nemzetek listavezetője Olaszország, ahol egy főre vetítve 150 liter körüli ásványvíz fogy. (Rossz nyelvek szerint az olaszok még a kávéjukat is ásványvízzel főzik.) A két legismertebb ásványvízmárka, a Perrier és az Evian hazájában, Franciaországban nagyjából 130 liter jut évente egy főre. Belgiumban is hasonló a fogyasztás. Svájcban és Németországban egyaránt 100 liter ásványvíz fogy fejenként. A német piac sajátossága egyébként, hogy több ásványvíz fogy, mint szénsavas üdítő. Portugália is átlagon felüli a fogyasztásban a fejenkénti 70 literrel. Némi meglepetés, hogy a britek torkán csupán 40 liter ásványvíz gördül le egy év alatt.
