Nem tett jót a hűtőgépek amúgy is gyengélkedő forgalmának az idei nyár. A tavasz meglehetősen siralmas eladási mutatókat hozott néhány gyártónak, így abban bíztak, hogy a nyári hűtőgépszezon lökést ad majd a piacnak. Ám csupán az elmúlt két hétben tapasztalható számottevő erősödés, ráadásul a nagy gyártóktól piacot rabolnak a dél-koreai termékek, amelyek már nem csak külalakban, de minőségben is versenytársaivá válnak a hagyományosan erős márkáknak. Sebestyén Péter, az Electro World Magyarország Kft. ügyvezetője szerint jó példa erre a Samsung és az LG előretörése. Tapasztalata szerint a dél-koreai gyártók olyan gépsorokat működtetnek, amelyekkel az amerikai piac elvárásainak is megfelelő termékeket lehet előállítani. Az eddig ismeretlen márkanevek feltűnése mellett várható a kínai gyártók nagyobb előretörése is, ami középtávon a háztartási gépek árának csökkenését hozhatja. Nem véletlen tehát, hogy a márkagyártók mind nagyobb figyelmet szentelnek a beépíthető kategóriára, ebben a szegmensben ugyanis egyelőre verhetetlenek. Az eladási adatokból kiderül, hogy immár itthon is komoly vevőköre van ennek a (nem éppen olcsó) kategóriának.
Tavaly a nagy melegben a szokottnál több hűtőgép mondta fel a szolgálatot, ami erőteljesen növelte a készülék kiskereskedelmi forgalmát. Sebestyén Péter szerint logikus, hogy erősebb volt a tavalyi vásárlási kedv, hiszen azok a berendezések mondtak csütörtököt, amelyeket a háztartások egy évtizeddel ezelőtt vásároltak a Gorenje-lázban.
Renyhe vásárlási kedvről számolt be a Tesco is. Danks Emese szóvivő elmondta, hogy nyár elején, a portugál labdarúgó Európa-bajnoksághoz kapcsolódó akciókkal rá lehetett venni a vásárlókat egy-egy kedvező áru hűtő megvételére. A nyári visszaesés miatt visszafogottabbá vált az áruházláncban a nagy fehértermékek összforgalma is.
Aldo Taddeo, a Merloni Electrodomestici Spa kelet-közép-európai ügyvezető igazgatója szerint a nyári gyengébb forgalomban az időjárás mellett az EU-csatlakozással járó pszichés elvárások is késleltették a hűtőgép-vásárlásokat. Ugyanakkor, mint mondta, a Merloni itthon és Európa-szerte is jobban teljesít, mint tavaly. A Merloni egyébként csoportszinten is jó eredményekről számolt be, az olasz cég 6,8 százalékkal növelte értékesítését, 11,3 százalékkal üzemi eredményét és 10,1 százalékkal adózás előtti nyereségét.
Az Electrolux Lehel Kft.-nél Rorhböck András, a kereskedelmi divízió igazgatója is gyenge fehértermék-forgalomról beszélt, de hozzátette: bízik abban, hogy az augusztus és a szeptember fellendülést hoz. Előzetes számításai szerint azonban az idén a tavalyi 15 százalékos volumennövekedés helyett 0—5 százalék közötti erősödés következhet be.
Az elemzők szerint mindez lendülettörést jelent az ágazatban. Rorhböck úgy tapasztalta, hogy 2002–2003-ben kiköltekeztek a vásárlók, és 2004-ben nem szívesen vállalnak fel újabb költségeket. Emiatt csökkent a hitelfelvételi kedv is, ami ugyancsak visszafogta a piacot. A cég több országra vonatkozó hőmérsékleti elemzést végzett, amelyből kiderült, hogy a meleg sokkal kedvezőbb hatással van a hűtőgépek forgalmára, mint azt korábban gondolták.
Schiller Tamás, a GfK Piackutató Intézet területvezetője szerint a hűtőgépek kiskereskedelmi forgalma egész évre vetítve várhatóan idén tovább erősödik, ám azt az elemző is alátámasztja, hogy a tavalyinál kisebb mértékben. A piackutató adatai szerint a háztartások 96 százalékában van hűtőszekrény, tehát piaci növekedésről már aligha lehet beszélni. Forgalom tehát többnyire abból lehet, ha egy háztartás a régi gépet szebbre és energiatakarékosabbra cseréli.
