BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyre népszerűbbek a hipermarketek

2004. augusztus 3. kedd, 14:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hőnyi Gyula
Nemcsak Magyarországon, hanem egész Kelet-Közép-Európában és Oroszországban is nagy népszerűségre tettek szert a hipermarketek – derült ki az ACNielsen piackutató Budapesten, Prágában, Varsóban és Moszkvában készült fogyasztói felméréséből. Eszerint a felső osztálybéli oroszok számára a hipermarketbe járás kifejezetten társasági eseménynek számít, a gazdagabbak szívesen mutatkoznak az ilyen üzletekben. Érthető, hiszen a moszkvai fogyasztók zöme a diszkontokat részesíti előnyben.
Ahogyan Budapesten, úgy Prágában és Varsóban is leáldozóban van a diszkontértékesítés, a vásárlók szívesebben mennek hipermarketekbe. A lengyelek a legelégedettebbek ezekkel a bevásárlóközpontokkal, míg a csehek a legkritikusabbak a nagy alapterületű boltokkal szemben, leginkább a gyengébb szolgáltatások miatt. Tény, hogy a magyarok keresik fel a legtöbbször a hipermarketeket, hetente akár kétszer is, míg a csehek kéthetente egyszer.
A hipermarketek előretörése Magyarországon nehéz helyzetbe hozta a szupermarketeket, ahogyan a többi keleti nagyvárosban is. A felmérés szerint ez az üzlettípus kettős nyomás alatt áll, hiszen a másik oldalról a kis (kényelmi) boltok láncba tömörülésével próbálnak részt venni az árversenyben. Magyarországon ez sikeresnek tekinthető, hiszen a kis alapterületű kényelmi üzletek, amelyek beszerzési társasághoz csatlakoznak, javítottak a hipermarketekkel szembeni pozíciójukon. A felmérés szerint azonban a másik három városban folyamatosan csökken a kényelmi boltok száma.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet