BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felére esett a klímaforgalom

A már csaknem véglegesnek tekinthető adatok szerint idén közel felére esett vissza a légkondicionálók iránti kereslet.

2004. augusztus 2. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A légkondicionáló-szezonból már csak két hét van hátra, aki eddig nem döntött a klímavásárlásról, idén valószínűleg már nem is fog. A lapunk által megkérdezett légkondicionáló-forgalmazók és klímaszerelők szerint 40 százalékkal csökkent a forgalmuk tavalyhoz képest, bár az is igaz, hogy 2003 kiemelkedően jó év volt, hiszen május közepén már aszfaltolvasztó meleg volt, míg idén augusztusig csupán néhány nap kánikula izzasztotta meg az embereket. Ezeken a napokon úgy látszott, beindul a piac, ám a közel egy hétig tartó esős idő újra lehűtötte a klíma iránti vágyakat.
Más piaci megfigyelők szerint a 40 százalékos visszaesés meglehetősen optimista számítás, ugyanis a kiskereskedők forgalmát tekintve akár feleződésről is lehet beszélni. Tavaly például a Tesco a légkondicionálók értékesítéséből származó éves bevételének 70 százalékát már májusban teljesítette, idén azonban csak akciókkal lehetett rávenni a fogyasztókat a vásárlásra. Ennek következtében jelentős volt az árcsökkenés az ismeretlen márkás termékeknél. A kiskereskedők a tavalyi ár feléért kínálják az olcsó tömegtermékeket, van olyan eszköz, amely 35-45 ezer forintért már elvihető, míg tavaly az ismeretlen márkájú, kétrészes készülékek ára még 70-80 ezer forint körül alakult (NAPI Gazdaság, 2004. június 25., 1-4. oldal).
A klímaszerelők szerint azonban nem árt vigyázni ezekkel az olcsó, hipermarketekben, illetve barkácsáruházakban kapható termékekkel, némelyiküket ugyanis hűtőközeg nélkül forgalmazzák, így a beüzemelés másfélszerese is lehet a készülék árának. Ezzel nagyon sokan nincsenek tisztában, így a beszereléskor kellemetlen meglepetés érheti a vevőt, amikor kiderül, a szerelő akkor vállal teljes körű garanciát a készülék működésére, ha azt saját kezűleg tölti fel. Az olcsóbb klímákhoz 40-50 ezer forint vételár plusz 30-40 ezer forint szerelési díjért lehet hozzájutni, a fajsúlyosabb márkákat szereléssel együtt 200-250 ezer forint alatt nem lehet megúszni.
Az olcsó klímák forgalmazói is igyekszenek azonban betartani a hűtőgázokra vonatkozó, egyébként nehezen ellenőrizhető szabályokat, és a szabványoknak megfelelő anyagokkal látják el az eszközöket. Néhány hivatalos szerelő korábban arra számított, hogy a termékek többségénél nem cserélik le az ózonréteget károsító gázokat.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet