BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Önmérsékletre inti az ÉFOSZ a kereskedőket

2004. június 30. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyarország Európai Unióhoz való csatlakozásával a kiskereskedelemben várt árcsökkenés lassan vagy egyáltalán nem jelentkezett - mondta tegnap az Országos Kereskedelmi Szövetség által a kiskereskedők és beszállítók részére szervezett fórumon Jancsó János, a Tesco-Globál Áruházak Rt. beszerzési igazgatója. Megjegyezte, a következő időszakban lesz egy-egy árufajta - például tej, sör, sajt -, amely „sokkoló” árral jelenik meg az üzletek polcain, összességében azonban nem érezni, hogy a beszállítók engednének a kiskereskedelmi nyomásnak. Jancsó szerint a jövőben az import élénkülésével kell számolni, ami az élelmiszer és a nem élelmiszer jellegű termékekre is igaz.
Hovánszky László, a Metro és a Spar üzletláncok beszerzési társaságának, a Metspa Kft.-nek az ügyvezető igazgatója szerint viszont a csatlakozást követően megerősödött import hamarosan visszaszorul, és újra a magyar termékek kerülnek előtérbe. Azzal azonban az ügyvezető is egyetért, hogy az üzletek kínálatának 90-95 százalékos hazaitermék-aránya 80-85 százalékra csökken, ez azonban még mindig jobb az EU-átlagnál. Futó Péter, az Élelmiszer Feldolgozók Országos Szövetségének (ÉFOSZ) elnöke önmérsékletet kért a kiskereskedőktől az árképzés és a saját márkás termékek esetében, ugyanis mint mondta, az iparágban szereplő cégek átlagos profitrátája már így is 2 százalék körül mozog, amelyből nehezen lehet kigazdálkodni a hatékonyság növelésére felhasználható nyereséget. A ruházati ipar már eddig is komoly vérveszteséget szenvedett el, ám az Európai Uniónak a távol-keleti országokra vonatkozó lazább szabályozása miatt Magyarországon - még az optimistább várakozások szerint is - 40 ezer textil- és cipőipari munkahely került veszélybe.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet