BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tavaly a második félévben megugrott a bankkártya-visszaélések száma

2004. június 28. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Jelentősen romlott a bankkártyás fizetések biztonsága 2003. második félévében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank kimutatásaiból. Míg az elmúlt év első hat hónapjában csak 1469 visszaélést regisztráltak a bankok, összesen 67,9 millió forint értékben, addig a második félévben 3269 visszaélésre derült fény, amelyek összesen 131,710 millió forintot érintettek. A jegybank statisztikái ugyanakkor arra is választ adnak, hogy a számottevő romlás csak az első félév imponáló adataival összevetve tapasztalható: a 2002. év végi adatokhoz képest a visszaélések 199,628 milliós kibocsátói kárösszege „csak” 10,4 milliós növekedést mutat, miközben a hazai bankkártyás fizetési forgalom 15 százalékkal, 4347 milliárd forintra növekedett.
Az MNB jelentéséből kitűnik: komolyabb javulásról csak a hamisított bankkártyákkal elkövetett visszaélések esetén lehet beszélni – ezek értéke a 2002-es nagy felfutást követően 52 százalékról 42 százalékra esett. A legkomolyabban ugyanakkor a lopott kártyákkal történő visszaélések növekedése lódult meg az elmúlt év második felében: 401 helyett összesen 1543 alkalommal sikerült így pénzt lopniuk a bűnözőknek, az eltulajdonított pénz értéke 18 millió forintról 51,4 millió forintra nőtt.
A kárösszegek tekintetében a 2002-es 6 százalék helyett immár 10 százalékos az e-mail/internet/telefon által elkövetett bankkártyacsalások részaránya, ám arra a jegybank is felhívja a figyelmet, hogy a növekedés annak fényében nem tekinthető relevánsnak, hogy az ilyen kártyás tranzakciók száma 59 százalékkal, 170 ezerre, értékét tekintve pedig 54 százalékkal, 1,928 milliárd forintra nőtt.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet