Jelentősen romlott a bankkártyás fizetések biztonsága 2003. második félévében – derül ki a Magyar Nemzeti Bank kimutatásaiból. Míg az elmúlt év első hat hónapjában csak 1469 visszaélést regisztráltak a bankok, összesen 67,9 millió forint értékben, addig a második félévben 3269 visszaélésre derült fény, amelyek összesen 131,710 millió forintot érintettek. A jegybank statisztikái ugyanakkor arra is választ adnak, hogy a számottevő romlás csak az első félév imponáló adataival összevetve tapasztalható: a 2002. év végi adatokhoz képest a visszaélések 199,628 milliós kibocsátói kárösszege „csak” 10,4 milliós növekedést mutat, miközben a hazai bankkártyás fizetési forgalom 15 százalékkal, 4347 milliárd forintra növekedett.
Az MNB jelentéséből kitűnik: komolyabb javulásról csak a hamisított bankkártyákkal elkövetett visszaélések esetén lehet beszélni – ezek értéke a 2002-es nagy felfutást követően 52 százalékról 42 százalékra esett. A legkomolyabban ugyanakkor a lopott kártyákkal történő visszaélések növekedése lódult meg az elmúlt év második felében: 401 helyett összesen 1543 alkalommal sikerült így pénzt lopniuk a bűnözőknek, az eltulajdonított pénz értéke 18 millió forintról 51,4 millió forintra nőtt.
A kárösszegek tekintetében a 2002-es 6 százalék helyett immár 10 százalékos az e-mail/internet/telefon által elkövetett bankkártyacsalások részaránya, ám arra a jegybank is felhívja a figyelmet, hogy a növekedés annak fényében nem tekinthető relevánsnak, hogy az ilyen kártyás tranzakciók száma 59 százalékkal, 170 ezerre, értékét tekintve pedig 54 százalékkal, 1,928 milliárd forintra nőtt.
