BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Igen az új Erste Bankra

Elsöprő többséggel fogadta el a két bank rendkívüli közgyűlése az Erste és a Postabank egyesüléséről szóló döntést. A folyamat várhatóan szeptember 30-ig le is zárul, noha az állammal perben álló kisrészvényesek a határidő eltolását szerették volna elérni.

2004. június 27. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Összesen 6073 nemleges és 501 tartózkodó szavazat mellett több mint 4 milliárd szavazat támogatta a Postabank Rt.-nek az Erste Bank Rt.-vel történő egyesülését a pénteki rendkívüli közgyűlésen. Az új Erste Bank Hungary Rt. megalakulása előtt az állammal perben álló kisrészvényesek az egyesülés időpontjának elhalasztását kérték az osztrák tulajdonostól. Ők ugyanis nem látják biztosítottnak, hogy az állam a perekben elfogadja majd a részvénycsere után kibocsátott új Erste-papírokat. A részvényesek egy részét képviselő Hidasi Gábor ügyvéd szerint a Terták Elemér közigazgatási államtitkár által aláírt állásfoglalással kapcsolatban – azon túl, hogy hasonló tartalmú ígéretet évekkel korábban László Csaba akkori államtitkártól is kaptak – azért is aggályaik vannak, mert a hét közepén tartott egyik perben a Pénzügyminisztérium (PM) jogászai egészen más véleményt képviseltek, mint az államtitkár. Terták azt ígérte, hogy augusztusban egyeztet miniszterével a folyamatban lévő ügyek peren kívüli rendezéséről.
Kisbenedek Péter, az Erste és a Postabank elnök-vezérigazgatója szerint a – várhatóan szeptember 30-ig befejeződő – egyesülés elhalasztása többmilliárdos profitkieséssel járna, s ennek csak töredéke az így szükségszerűen újra elkészítendő vagyonmérleg és vagyonleltár. Arra a felvetésre, mely szerint ha az Erste annyira biztos – az egyébként általa kért – PM-állásfoglalás betartásában, vegye meg a kisrészvényesektől a papírjaikat, Kisbenedek úgy válaszolt: ezt a feladatot nem vállalhatják át a részvényesektől. Azzal viszont az elnök-vezérigazgató is számol, ha a PM valóban arra hivatkozna a jövőbeli perekben, hogy a korábbi döntések Postabank- és nem Erste-részvények megvásárlására kötelezték az államot, a kisrészvényesek kártérítési pert indíthatnak az Erste ellen is – ez viszont nem akasztja meg az egyesülést.
Kisbenedek szerint az egyesülés után az Erste Bank jó eséllyel pályázik arra, hogy középtávon a magyar bankszektor leggyorsabban fejlődő bankja legyen. A részvényesek többsége – a perek ellenére – a jelek szerint bízik ebben, hiszen csak 11 részvényes jelezte, hogy nem kíván részt venni a fúzióban. Őket az Erste Bank a privatizációs árfolyamon kifizeti, az érintett 288 ezer papír értékével ugyanakkor csökkentették az új pénzintézet jegyzett tőkéjét.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet