BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A büdzsé is megérzi a cigarettacsempészetet

2004. június 14. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Eredményesnek ítélték a felek a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP), illetve a Magyar Dohánygyártók Szövetsége által három hónapja kötött együttműködési megállapodást. A szövetség támogatásával a VPOP fokozott ellenőrzésbe kezdett, amelynek eredményeként a tavalyi év azonos időszakához képest nőtt a felderítések aránya - derült ki a szervezetek tegnapi sajtótájékoztatóján. A pénzügyőrök szerint ugyanakkor az illegális cigarettapiac felszámolása nehezebbé vált, ugyanis a csempészek a korábban megszokottnál gyakrabban, kisebb mennyiséget hoznak át a határon, csökkentve ezzel kockázatukat. A legtöbb csempészáru az ukrán és a román határon keresztül érkezik.
A megállapodásra azért volt szükség, mert a dohányipari szövetség adatai szerint három év alatt - leginkább a drasztikus jövedékiadó-emelkedések miatt - 22 milliárdról idén várhatóan 15-16 milliárd szálra csökken a legális forgalom, ami nem függ össze a fogyasztás mérséklődésével, vagyis eddig nem tapasztalt méreteket kezdett ölteni a termék feketepiaca. A már 30 százalékosra becsült illegális kereskedelem erősödése a dohánytermékek első öt havi jövedéki adóbevételein is meglátszik. Összességében éves összevetésben nagyjából 3 milliárd forinttal kevesebb adóbevétel keletkezett idén május végéig a termékek adójegyének értékesítéséből; májusban - a VPOP lapunknak eljuttatott adatai szerint - több mint 14 milliárd forinttal kevesebb adójegyet értékesítettek, úgy, hogy már az ezt megelőző hónapban is hatmilliárddal kevesebb fogyott. Tavaly 260 milliárd forint folyt be a központi költségvetésbe a cigaretta értékesítésből áfával és jövedéki adóval együtt; a szövetség szerint az első öt havi csökkenő bevételek ellenére idén ennél valamivel nagyobb összeget fizetnek majd be a gyártók. Ez az összeg azonban jelentősen elmaradhat a korábban vártnál - tudta meg lapunk -, hiszen a Pénzügyminisztérium tavaly 17,5 milliárd szálas legális piaccal számolt.
Az év eleji forgalomcsökkenést az év közepén akár tovább erősítheti, hogy a gyártók még mindig 10 százalék alatti fogyasztói áremelés előtt állnak, ugyanis az év elején a jövedéki adó emelkedésének egy részét inkább „lenyelték”, hogy ne kelljen egyből 450 forintra emelni a legkeresettebb termékek korábban 365 forint körüli árát, amelyek most 415 forint körül állnak.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet