BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A légkondikat hajtja Paks fél blokkja

Alig két hét van hátra a meteorológiai nyárig, amelynek kezdete után általában beindul a klímaberendezések nagyüzeme. Tavaly a meleg napokon a légkondicionálók a paksi erőmű egyik blokkja teljesítményének felét kötötték le.

2004. május 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az utóbbi években szinte minden nyáron növekedett az energiafelhasználás Magyarországon, holott azelőtt a meleg és világos hónapokban mindig kevesebb áramot fogyasztottunk. Tavaly nyár közepéig például 3 százalékkal több villamos energia fogyott, ami a szakemberek szerint egyértelműen a légkondicionáló berendezések növekvő számának eredménye.
A tavalyi meleg napokon – amikor a klímaberendezések a maximumon működtek – 200-300 megawattal növekedett a fogyasztás, ami a Paksi Atomerőműben egy fél blokk teljesítményének felel meg.
Tavaly Európa egyes államaiban a hirtelen megnövekedett energiaigény miatt fennállt a veszélye annak, hogy összeomlik az energiaszolgáltatás. Olaszországban például energiakorlátozást vezettek be, mert a növekvő fogyasztási igénnyel szemben a meleg miatt csökkenő erőművi teljesítmény (30 Celsius fok fölött csökken a vezetékek és az erőművek hatásfoka) állt szemben, és ezt tetézte az energiaimport csökkenése is.
Kérdéses, hogy idén hogyan alakul a légkondicionálók használata. A meteorológiai nyár beköszöntéig még csaknem két hét van hátra. Egyelőre nem tudni, hogy ezt követően beindul-e a nagyüzem. Az energiafogyasztás erősen függ az időjárástól, ugyanis a szakértők szerint ha a májusi időjáráshoz hasonlóan változékony lesz a nyár, akkor a fogyasztók nem fogják csúcsra járatni a klímaberendezéseiket, mivel a hűvösebb napokon felfrissülhetnek. Ám ha az idei nyár ugyanolyan meleg és száraz lesz, mint a tavalyi, hasonló energianövekedéssel lehet számolni.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet