A Magyarország uniós csatlakozását megelőző napokban kitört cukorfelvásárlási láz. Főként vidéken keresték a befőzéshez elengedhetetlen terméket, így például egyes CBA-üzletekben kifogytak a készletek – tudtuk meg Neubauer Katalintól, a cég kereskedelmi igazgatójától. Információink szerint a Tescónál is erősödött a cukor forgalma, a csatlakozás hetében mintegy 20 százalékkal többet adtak el, mint egy átlagos héten. A forgalomnövekedés ellenére nem fordulhat elő, hogy a cukor hiánycikké váljon – mondta Danks Emese, a Tesco szóvivője.
A felvásárlást az váltotta ki, hogy az elmúlt napokban a médiában többször is megjelent a hír, miszerint a termék ára – a garantált uniós felvásárlási árak miatt – 20-30 százalékkal is nőhet. Vagyis a jelenlegi 190 forintos kilónkénti fogyasztói árról, akár 240 forintra is felszökhet. Ugyanakkor a termékre vonatkozó garantált felvásárlási ár csak nyáron lép hatályba és szinte biztos, hogy csak jövőre hoz érzékelhető változást, ugyanis az uniós piacra most, a csatlakozó tagállamokkal együtt jelentős mennyiségű, korábban felvásárolt, vagyis olcsóbb cukor kerül, amely a régióban alacsonyan tartja majd az árszintet. A szakértők szerint idén legfeljebb 5-6 százalékkal nő a cukor kiskereskedelmi ára.
