Egyenesen őrültségnek tartja Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára azt az MSZP köreiből kikerült, a környezetvédelmi termékdíjakról szóló törvénymódosító javaslatot, amely a kiskereskedőkre hárítaná a közteher befizetését. Eddig a gyártók dolga volt ez.
Információink szerint a módosító javaslatot a magyar vállalatok versenyképességének javításával magyarázzák, elfogadása nyomán ugyanis alacsonyabb lenne a termékek üzletbe kerülési ára. Vámos szerint hiba azt képzelni, hogy a kereskedőket csak a bekerülési ár érdekli, ők ugyanis a fogyasztói árral kalkulálnak, amelybe a változás esetén a fizetendő termékdíjat is beleszámolnák. Vámos szerint nem is ez okozná a legnagyobb problémát, hanem az, hogy a kereskedőknek új szoftvereket kellene venniük a nyilvántartáshoz, jelentősen megnőne adminisztrációs kötelezettségük és minden egyes kereskedőnek - nagyjából 110 ezerről van szó - be kellene jelentkeznie a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőséghez.
Nehézkessé válna a termékdíj-fizetés betartatása is, hiszen minél többfelé oszlik a legyártott termék, annál nehezebb pontosan kiszámolni, hogy a kereskedőhöz került készlet mennyi termékdíjas anyagot tartalmaz. Vámos szerint a módosító javaslat csak zavart okozna a kereskedelmi rendszerekben: ilyen formában végrehajthatatlan lenne a termékdíj beszedése.
