BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Módosítják a jelzálog-hitelintézeti törvényt

Hamarosan módosítják a jelzálog-hitelintézeti törvényt. Ennek hatására a legkorszerűbb fedezeti rendszer jöhet létre, ami még biztonságosabb befektetéssé teszi a jelzáloglevelet.

2004. április 13. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több ponton is módosulhat a jelzálog-hitelintézetekről szóló törvény (jht.) – tudta meg a NAPI Gazdaság. A Pénzügyminisztérium (PM) tájékoztatása szerint a módosítás a közigazgatási államtitkári értekezletre vár, de részleteket nem kívántak elárulni. Lapunk információja szerint a módosítások közül az egyik a jelzáloglevelek fedezeti követelményeinek szigorítása, amely nemcsak a jogharmonizációt, hanem a fedezetrendszer erősítését is szolgálja. Információnk szerint a törvénymódosítás további eleme, hogy az elidegenítési és terhelési tilalmat pontosítják, amennyiben ezt akkor is érvényesíthetik majd a bankok, ha az illetékes földhivatal még nem jegyezte be. A módosítás harmadik fontos eleme, hogy a jelzálogbankok a jövőben a visszahívott (visszavásárolt) jelzálogleveleiket nem hozhatják újból forgalomba, azokat forgalomból kivontnak kell minősíteniük. A módosítás továbbá lehetőséget ad közvetlenül devizaalapú jelzáloglevél-kibocsátásra is, ezt derivatív (árfolyam- és kamatfedezeti) ügyletekkel kell lefedezni, nyitott pozíció nem maradhat a banknál. Ennek a részleteit a PM szabályozza majd.
A fedezetrendszer említett korszerűsítésénél a legfontosabb, hogy a jövőben a jelzáloglevelek tőketartozásával megegyező tőkefedezetet kell felmutatni, a jelzáloglevelek kamattartozásával szemben pedig legalább ugyanannyi kamatfedezetet. A jelzáloglevelek fedezete egyébként maga a jelzáloghitel, annak tőke- és kamatrésze (ebbe bele kell érteni az éves kezelési költséget is). Jelenleg csak az az elvárás, hogy a jelzáloglevelek tőke- és kamatrésze mögött legalább ugyanannyi fedezet álljon.
A módosítás azonban ezzel sem elégszik meg, tovább finomítja a fedezetrendszert azáltal, hogy kiköti: a fedezet tőke-, illetve kamatrészének jelenértéke meg kell, hogy egyezzen a jelzáloglevelek tőke-, illetve kamattartozásának jelenértékével. Az Európában a legfejlettebb fedezet-nyilvántartási módszernek számító módosítást némi felkészülési idő után, előreláthatólag csak 2006 januárjától kell majd alkalmaznia a három hazai jelzálogbanknak, a HVB Jelzálogbanknak, a Földhitel és Jelzálogbanknak és az OTP Jelzálogbanknak. A fedezet jelenérték-számításának módját részleteiben – úgy tudjuk – szintén egy PM-rendelet szabályozza majd. A fedezetekkel szemben további szigorú kikötés, hogy a megfelelő fedezetnek nemcsak a negyedéves jelentésekben, hanem minden időpillanatban meg kell lennie.
(A jelzáloghitel-piacról további részletek a NAPI Gazdaság ma megjelenő, NAPI Jelzálogpiac című mellékletében.)

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet