Stabil, 5-6 százalékos éves forgalomnövekedést tervez a Mahart PassNave Személyhajózási Kft. - mondta lapunknak Horváth Emil, a társaság ügyvezető igazgatója. A társaság tavaly 216 millió forintos adózás előtti eredménnyel zárta az évet, ez 88 millió forinttal haladja meg a 2002-es profitot. A reális növekedési potenciált azonban az árbevétel gyarapodása jelzi: 2002-ben 1,9 milliárd forintot tett ki a forgalom, tavaly megközelítette a kétmilliárdot, pedig a szárazság némileg visszafogta a szárnyashajózásból befolyó bevételt, mivel az alacsony vízállás csak a legkisebb, 45 személyes hajók vízre bocsátását tette lehetővé. A szárnyashajók évente 18-20 ezer embert szállítanak, akiknek csupán 10-12 százaléka magyar állampolgár. A tervek szerint idén 10 százalékkal nő majd a cég bevételének 20-25 százalékát kitevő üzletág forgalma, részben az uniós csatlakozással várhatóan növekvő turistaszámnak köszönhetően.
A menetrend szerinti, séta-, program- és tiszai hajózást is magában foglaló hagyományos hajózás üzletág kompenzálta a szárazság miatti elmaradást. Az üzletág a forgalom 15 százalékát hozza. A társaság árbevételének felét a kikötői üzletág, valamint a kabinos hajózás adja. (A dunai kikötők 75-80 százaléka a PassNave tulajdonában van.) A vendéglátás és az utazási iroda a forgalom 10-20 százalékát hozza. A társaság 38 tengeri komptársaság képviseletét látja el Magyarországon, a komputak mellé nyaralásokat is kínálnak. Az 5-6 napos folyami hajóutak kínálatát idén a Budapesttől délre eső szakasz bevonásával bővíti a cég. A folyami személyszállítási piac 65-70 százalékát lefedő PassNave vezetése idén forgalomban a kétmilliárdos, utasszámban az 1,5 milliós „bűvös határt” szeretné átlépni. A PassNave idén nem emeli árait, csupán a szárnyashajóutak kerülnek az eddigi duplájába a magyar utasoknak, mivel az EU-csatlakozás miatt meg kellett szüntetni az eddig juttatott 50 százalékos kedvezményt.
