BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehéz helyzetben a bőr- és cipőipar

2004. március 21. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az export átlag 25 százalékos visszaesése, illetve a belföldi értékesítés stagnálása miatt a válság jelei mutatkoznak a magyar bőr- és cipőiparban - derült ki a Bőr- és Cipőipari Egyesülés elemzéséből. A többségében külföldi tulajdonú magyar gyártók anyavállalatai a nyugat-európai és amerikai piac recessziója miatt tavaly Magyarországon is visszafogták termelésüket, így kevesebb terméket is exportáltak. A belföldi értékesítés visszaesését a távol-keleti áru dömpingszerű beáramlása okozta.
A kis- és középvállalkozások képtelenek felvenni a versenyt az olcsó, esetenként alulszámlázott kínai termékekkel. Ennek következtében 30 cég fejezte be termelő tevékenységét és legalább ennyi fogta vissza 30-50 százalékkal termelését. Ez nagyjából 600 dolgozó elbocsátásához vezetett, míg a nagyvállalatok 2500 munkavállalót bocsátottak el. Az egyesülés szerint a kormányzat magára hagyta a tavaly is csupán a fennmaradásért küzdő ágazatot, mindössze egy esetben nyújtott támogatást az egyik legnagyobb szereplőnek, az MSC Hungary Kft.-nek. A cég Őriszentpéteren működő egysége 100 milliós támogatást kapott a bezárás elkerüléséhez.
Az egyesület továbbra is pozitívan értékeli, hogy az ágazat exportorientált, a termelés csaknem 85 százaléka külföldre irányul, ez mintegy 500 millió dollárral járul hozzá a külkereskedelmi mérleg javításához. Ugyanakkor aggasztó, hogy nagy a bérmunka aránya, amely hosszú távon nem jelent perspektívát az iparágnak. Már csak azért sem, mert a nagyvállalatok azt vizsgálják, megéri-e számukra, hogy termelésüket más kelet-európai országokba telepítsék.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet