A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletét (PSZÁF) már megkeresték tapogatodzó kérdésekkel olyan külföldi pénzügyi vállalatok, amelyek hazai leányvállalatukat fiókká alakítanák át, s van olyan hazai érdeklődő is, aki itthonról indulva nyitna fiókot, illetve végezne határon átnyúló szolgáltatást május után az Európai Unió tagországaiban. Balogh László ügyvezető igazgató szerint ugyanakkor rövid távon nem lesz komoly mértékű az ilyen jellegű változás.
A szakember úgy véli, a közeljövőben jogszabályban kell majd szabályozni, hogy a nálunk fiókként jelen lévő pénzügyi intézmény mekkora felügyeleti díjat köteles fizetni: ennek hiányában ugyanis komoly versenyelőnyhöz juthatnának az országon belül csak fiókként jelen lévő társaságok. Intő példa Norvégia esete: ott a bankok 40 százaléka külföldi bank fiókjaként működött, amelyeknek a közelmúltig nem kellett felügyeleti díjat fizetnie.
A nálunk megjelenő fiókok esetében a hazai felügyelet csak fogyasztóvédelmi előírások betartását ellenőrizheti, egyéb probléma esetén csak az anyaország felügyeletét kérheti fel intézkedésre. Az ügyfelek védelme esetében előfordulhat azonnali beavatkozás, ám ennek jogosságát a későbbiekben az anyafelügyelet ás az Európai Bizottság előtt is igazolni kell.
