Túl sok új autót vesznek a magyarok, ami jelentős veszélyt hordoz – derült ki az egyik legnagyobb gépjármű-finanszírozó cég vezetőjének szavaiból. A Merkantil-csoport elnök-vezérigazgatója, Kolossváry Ádám szerint hazánkban a piacot deformáló, általa 50 milliárd forintosra becsült jutalékösszeg mellett az egyre komolyabb eladói nyomás is gondokat okozhat. A mind könnyebben, akár önrész nélkül is hozzáférhető autók egy részét olyan vásárlók veszik meg, akiknek erre igazából nem volna lehetőségük. A Merkantilnál ezzel (is) magyarázzák, hogy a 2002-es 1,17 százalék után tavaly már a 134,269 milliárd forint értékű teljes hitelezett autóállomány 1,51 százalékát, 1956 autót kellett visszavenniük. A Merkantil a kedvezőtlen tendenciákra válaszul a 2002-es 5,7 százalék után 6 százalékra emelte a tartalékösszegét, ami 8 milliárdos tartalékállományt jelent.
A Merkantil-csoportnak 2003-ban – hangzott el a tegnapi tájékoztatón – az előző évinél 52 százalékkal többet, összesen 4,749 milliárd forintot kellett jutalékként kifizetnie a márkakereskedőknek ahhoz, hogy tartani tudja piaci pozícióját. A tavalyi évben 25 496 új és 29 044 használt gépkocsit finanszírozó társaságnak a 2002-es 64 ezer forint helyett 87 216 forintot kellett átlagosan fizetnie kereskedő partnereinek ösztönzésére minden egyes gépjármű után, az átlagos jutalék a finanszírozott összeg 4,71 százalékáról 6,42 százalékára emelkedett. A társaság ugyanakkor itt meg is áll, az elnök-vezérigazgató szerint továbbra sem dolgoznak együtt a piacot egyre inkább ellepő brókerekkel, illetve nem hajlandóak „welcome-díjat” fizetni annak a kereskedőnek, aki kilátásba helyezi, hogy 20-30 milliós egyszeri díjért áttér a lízingpiac második társaságához.
A Merkantil abban is egyedül áll a piacon, hogy a szerződések megkötéséhez szükséges jutalék összegét a kifizetése évében leírja és nem határolja el azt a finanszírozási időszakra elosztva. Kolossváry Ádám szerint ha a piacon bevett ötéves elhatárolást alkalmaznák, a 2003-as – a bázishoz képest 41,4 százalékkal növekvő – 4,341 milliárdos adózás előtt eredményük 8,141 milliárd forint lenne.
A finanszírozói csoport sikeresnek ítéli meg a szlovák leánycég teljesítményét: az OTP Leasing a.s. 2824 szerződést kötött, amivel az első működési évében a piacán a hetedik legnagyobb gépjármű-finanszírozóvá vált. A társaság a vártnál kisebb, 52 millió koronás veszteséggel zárt, az idén a veszteség 31 millióra csökkentése a cél. Kolossváry Ádám szerint a bolgár piac még nem ért meg arra, hogy ott gépjármű-finanszírozóként megjelenjenek, 2005-ben azonban mindenképpen megalakul a szófiai leányvállalatuk is.
