Benzinértékesítésben is megkezdődött a hipermarketláncok közötti verseny. Februárban az Auchan nyitotta meg saját neve alatt Soroksáron első benzinkútját, tegnap pedig Pesterzsébeten a Tesco. Amennyiben a verseny kiéleződik, nem kizárt, hogy a hazai üzemanyag-kereskedelem is megváltozik, ugyanis Paul Kennedy, a Tesco-Global Áruházak Rt. vezérigazgatója szerint Nagy-Britanniában érzékelhető volt a piacon, hogy az ilyen üzemanyagtöltő-állomások megjelenését követően más benzinkútfenntartó cégek is lejjebb vitték az áraikat. A Tesco a szigetországban 360 kutat működtet, ám az ebből származó forgalma eléri a kétezer egységből álló hálózatokét. A kiskereskedelmi társaság teljes brit forgalmának 9 százalékát adja az üzemanyag-értékesítés, s Paul Kennedy szerint Magyarországon hasonló arányt céloznak meg.
Terveik között szerepel, hogy idővel mindegyik hipermarketjük mellé egy-egy Tesco-kutat építenek, az új áruházak pedig már eleve mind ilyennel épülnek. A jelenlegi szabályok szerint a meglévő áruházaik 85 százaléka alakíthat ki töltőállomást. Hosszabb távon nem elképzelhetetlen, hogy – ugyancsak brit mintára – úgynevezett convenience üzleteket, vagyis nagyobb alapterületű áruházat és benzinkutat együtt építenének, megcélozva ezzel a kényelmi boltok piacát.
A Tesco a Mabanaft Kft.-től szerzi be az üzemanyagot, amelynek tulajdonosával a szigetországban is dolgozik. A benzin a régióból származik, az azonban nem publikus, hogy melyik országból. Mindenesetre a cég kútjainál az átlagos árnál 5 forinttal lehet olcsóbban benzinhez jutni, 8000 forintos áruházi vásárlás után pedig további 5 forintos árkedvezmény érhető el literenként, amely jószerével beszerzési ár alatti értékesítésnek számíthat – a benzin esetében azonban ez nem törvénytelen.
A Molnál lapunknak elmondták: egész biztosan változik a benzinkutak piaca azzal, hogy egy újabb szereplő jelenik meg, azt azonban egyelőre nem tudni, hogy mindez milyen hatást gyakorol a konkurenciára. Tény, hogy a piacon 30-40 kúttal (jelenleg 31 hipermarketje van a Tescónak) csak a legnagyobbak mögé lehet felzárkózni, ugyanis a Mol, a Shell, az OMV, a Jet, az Esso és az Agip együttesen 916 kutat üzemeltet. Ezeken a – szakmai berkekben színesnek nevezett – kutakon kívül nagyjából 400-500 „fehér” kút van, amelyek nem köthetők márkához, viszont a forgalmuk rendkívül alacsony. A Mol 360 kútja a teljes üzemanyag-forgalomból 42 százalékkal részesedik.
