Két ponton is módosulhat a lakáshitelek kamattámogatásáról szóló kormányrendeletet – értesült a NAPI Gazdaság. A jelenlegi 5 millió forintról 8–10 millió forintra növelnék a használt lakásra felvehető hitelösszeg felső határát, illetve bővítenék a lakáskorszerűsítés kategóriáját. A módosítás azért kerülhetett újra szóba, mert a szocpol áprilisi emelése miatt újra „kinyílik” a lakástámogatási rendelet, s ilyenkor számos javaslat kerül napirendre. Úgy tudjuk, ez is hamarosan a Pénzügyminisztérium asztalára kerülhet.
A pénzügyi körökből származó javaslat szerint a hitelhatár emelése kifejezetten a 40 évnél fiatalabb, lakással még nem rendelkező vevőknek szólna, azaz a javasolt módosítás az első – használt – lakáshoz jutást támogatná. Az emelt összegű hitel odaítélésénél kritérium lenne az életkor, illetve hogy az igénylő nevén nem lehet lakás, míg mások a régi feltétel szerint juthatnának kölcsönhöz. Az igénylők akár önrész nélkül is kaphatnának ilyen támogatott hitelt – pótfedezetként nyilvánvalóan a szülők ingatlanjai jelenthetnek segítséget.
Szakértők szerint ez nagyságrendileg nem jelentene problémát a költségvetésnek – a magas hitelkamatok miatt sem kellene hitelfelvételi rohamra számítani –, bár a módosítás széles körben szólítaná meg azokat, akik megfelelő önrész híján csak később tudnának hitelt felvenni. Új építésű lakást sokan a magas négyzetméterárak miatt nem engedhetnek meg maguknak, hiszen még egy kisebb alapterületű, másfélszobás lakással is könnyű kimeríteni a 15 milliós hitelkeretet.
A javaslat szerint a lakáskorszerűsítésre felvehető hitelek közé kellene sorolni a fűtés és a vizesblokk felújítására igényelt kölcsönöket is. Ez ugyancsak széles kört érintene, de mert ez esetben csak kisebb összegű hitelre lehet szükség, költségvetési szempontból ez sem jelentene vállalhatatlan terhet.
