A szórakoztatóelektronikai termékek forgalma tavaly – az előzetes adatok szerint – 120 milliárd forint volt, ami 20 százalékos növekedést jelent 2002-höz képest. A növekedés mögött a szórakoztatóelektronikai termékek lassú árcsökkenése és a piac bővülése áll – állapította meg a GfK Piackutató Intézet. A piacbővülés egyértelmű, hiszen az utóbbi három évben sora nyitottak a nagy alapterületű elektronikai áruházak, amelyekkel a hipermarketek igyekeztek felvenni a versenyt. Ennek érdekében minden hónapban akciókkal próbálták elcsábítani a vevőket, akik a „kihagyhatatlan” ajánlatok miatt előrébb hozták tervezett vásárlásaikat.
A GfK szerint az életszínvonal növekedését tükrözi a háztartások szórakoztatóelektronikai készülékekkel való ellátottsága. Például egy év alatt 4,5 százalékról 9 százalékra emelkedett a dvd-lejátszóval rendelkező családok száma. Emellett erősen elterjedt a hifitorony, cd-lejátszó és videokamera is, jóllehet ez utóbbi a felmérések szerint továbbra is luxusnak számít. Leginkább a magas jövedelműek vagy magas társadalmi státusúak körében lelhető fel, de ott szinte mindenütt. Tavaly már a háztartások fele használt otthon videolejátszót, ám a termékkel való ellátottság bővülése – leginkább a dvd-k előretörése miatt – lelassult. A GfK szerint a dvd-lejátszók térhódítása reprezentálja az új technológia iránti érdeklődés erőteljesebbé válását. A készülékek forgalmának növekedését azonban nagyban fokozta, hogy a szórakoztatóelektronikai akciók mindegyikében komoly szerepet kapott egy-egy dvd-n megjelent sikerfilm. Figyelemre méltó, hogy a felmérés szerint csaknem minden családban van már színes tévé, sőt a háztartások 13 százalékában egynél több is. Csökkent viszont a sétálómagnók száma, leginkább azért, mert a fiatalok cd- és mp3-lejátszóra váltottak.
