Becslések szerint országszerte összesen 300-350 ezer pénztárgép-, valamint 10-12 ezer taxaméter-használót érint az az idén január 1-jétől érvényes rendelet, amely szerint az áfa változása miatt ezeket az eszközöket - az arra jogosult szervizzel - legkésőbb március 31-éig át kell állíttatni. A közvetlen előzmény az adókról, járulékokról és egyéb költségvetési befizetésekről szóló 2003. évi XCI. törvénymódosítás, amely 2004. január 1-jétől 5, 15 és 25 százalékos áfamértékeket állapított meg, s ennek meg kell jelennie azokon a készpénzre történő értékesítést igazoló számlákon, illetve egyszerűsített számlákon, amelyek a pénztárgépekből vagy taxaméterekből kerülnek ki. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, a kereskedelmi és szolgáltatási tevékenységet végző vállalkozásoknak eleget kell tenniük a törvény 211. § (11.) és (12.) bekezdése szerinti kötelezettségnek.
A pénztárgépek, valamint a taxaméterek átállíttatásának technikai előírásait az APEH két közleményben szabályozta. Az első közlemény - a számla, egyszerűsített számla és nyugta adóigazgatási azonosításáról szóló, többször módosított 24/1995. (XI. 22.) PM-rendelet 7. § (5) bekezdésének végrehajtásáról - a pénztárgépeket érintő adómemória-kiíratási előírásokat tartalmazza, ez a taxisok által használt taxaméterekre nem vonatkozik. Ám a második APEH-közlemény mind a pénztárgépekre, mind - az alanyi adómentes körbe tartozók kivételével - a taxaméterekre vonatkozóan meghatározza az idén januártól érvényes új áfakulcsok beállításának feladatait.
A következő hónap végéig tehát valamennyi pénztárgépet át kell állíttatni az új áfakulcsoknak megfelelően, a forgalmi gyűjtők kialakításával, s ezzel párhuzamosan el kell végeztetni a 2003. évre vonatkozó adómemória kiíratását is - tájékoztatta a NAPI Gazdaságot a kereskedők, szolgáltatók kötelezettségéről Hajdu Miklósné, az APEH pénztárgéptechnikával foglalkozó bizottságának elnöke. Ehhez kapcsolódóan hangsúlyozta, hogy - az egységesség érdekében - a rendelkezés általános, vagyis az áfaköri besorolástól függetlenül minden pénztárgépet használni köteles vállalkozásra és a különböző készüléktípusokra egyaránt érvényes. (Még azokra is, amelyeken az üzembe helyezéskor - helytelenül - a korábbi gyűjtőknek megfelelő beállításokat nem végezték el, annak ellenére, hogy erre a készülék alkalmas.) Azok a pénztárgépek vagy pénztárgéprendszerek, amelyek számla vagy egyszerűsített számla adására is alkalmasak, ilyen bizonylatokat csak az átállítás elvégzése után bocsáthatnak ki. Ez lényegében azt jelenti, hogy amennyiben a vevő igényli a számlát, illetve az egyszerűsített számlát, úgy az eladónak a számlatömbből kell a vételről kézzel írt számlát átadnia. Meghatározó, hogy azok a pénztárgépek, amelyek nyugtáin az áfakulcsok adatai szerepelnek, ám idén január 1-jére nem állították át őket, nem használhatók, ehelyett a vásárlásról a vevő kérésére kézzel írt számlát kell adni. Ám ebben az esetben az átállításig lebonyolított forgalom összesített adatait rögzíteni kell a pénztárgépben.
Az új szabályozás szerint valamennyi pénztárgép adómemóriáját a 2003. december 31-i állapotnak megfelelően ki kell íratni és a forgalmi adatokat a pénztárgépnaplóban regisztrálni. (Ez elvégezhető a kötelező éves adómemória-kiíratás keretében is.) Ez lesz a 2004. január 1-jétől érvényes új áfakulcsokhoz tartozó forgalmi értékek meghatározásához szükséges nyitó adatok alapja. A jogszabály szerint mind az átállítást, mind az adómemória-kiíratást csakis APEH-engedéllyel rendelkező szakszervizek végezhetik el; a költségek csökkentése érdekében ez egy időben is végrehajtható. Az APEH-feltételrendszernek megfelelő szervizjogosultságot az adóhivatal folyamatosan ellenőrzi. A rendelkezés szerint a pénztárgép-, valamint taxaméter-átállításokról, illetve adómemória-kiírásokról a szervizeknek összegző jelentést kell küldeniük az adóhivatalba.
A vonatkozó APEH-közlemény előírja, hogy azok a pénztárgépek és taxaméterek, amelyek átállítását 2004. március 31-ig a tulajdonos nem végezteti el, áprilistól nem használhatók. Ezenkívül az APEH az érvényben lévő pénzügyminisztériumi rendelet szerint szankciókat alkalmazhat. Az a vállalkozás, illetve vállalkozó, aki áprilistól át nem állított pénztárgéppel, illetve taxaméterrel ad ki nyugtát, „a bizonylat előírástól eltérő kiállítása miatt” 100-200 ezer forint közötti mulasztási bírsággal sújtható - összegezte a készpénzes értékesítést végző, főleg kereskedelmi, illetve szolgáltatást nyújtó vállalkozások kötelezettségeit nem teljesítők lehetséges pénzbeni kárát Hajdu Miklósné.
Persze a bírságfizetésnél is nagyobb kár érheti a rendelkezés be nem tartóit, hiszen mindennapos tevékenységüket nem, vagy csak - a kézzel írt számlák miatt - nehézkesen végezhetik.
