BUX 138942.08 -0,26 %
OTP 45250 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Óriásbevételhez óriáskiadások az OTPJ-nél (kimaradt!)

2004. február 17. kedd, 19:02

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Vigh György Zsolt
Az OTP Jelzálogbank 2003-ban 8,6 milliárd forint adózás előtti eredményt produkált, tizenháromszorosát az egy évvel korábbinak – derül ki a bank gyorsjelentéséből. (A bank az idén nem fizet osztalékot.) A hitelintézet mérlegfőösszege alapján (a nem auditált, konszolidált adatok szerint) egy év alatt beküzdötte magát a tíz legnagyobb hazai bank közé, a mutató mára 674 milliárd forintra nőtt a 2002. végi 213 milliárdról. A ROE mutató negyven százalék fölé emelkedett. A bank saját tőkéje közel ötszörösére, mintegy 25 milliárd forintra nőtt, a kiemelkedő ütemű bővülés miatt ugyanis az év egészében folyamatos tőkeutánpótlásra volt szüksége a társaságnak.
A portfólió minőségére vonatkozó adatok a bank mérlegében nem szerepelnek, miután a minősített hiteleket az anyabank, az OTP Bank Rt. visszavásárolja, s a tartalékokat, illetve az értékvesztést is itt képzik meg.
A jelzálogleveleket tavaly és tavalyelőtt jobbára az OTP csoport tagjai (leginkább az OTP Bank) jegyezték le, így a tetemes kamatkifizetés családon belül maradt. Ebből a szempontból mindegy is, hogy az OTPJ fizet-e osztalékot, az erre az évre tervezett 240 milliárd forint hitelkihelyezés és az olyan tavaly kötött ügyletek miatt, amelyek csak az idén kerülnek a mérlegbe, tőkeemelés formájában úgyis vissza kellene kapnia. A mérlegszámok tetemes növekedésén belül említést érdemel az ezer százalékkal növekvő kamatbevétel és a megközelítőleg kétezer százalékkal növekvő kamatkiadás. A bank általános igazgatási költségei tavaly kiemelkedően nőttek, ezt – részben – igazolják számviteli átcsoportosítások, illetve, hogy a kiugró állománygyarapodással a vagyonellenőr költsége is megnőtt.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet