BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Fúzió miatt veszteséges a Postabank

2004. február 12. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A privatizációval leköszönt vezetés munkájának köszönhetően ugyan üzemi szinten már 2 milliárd forintos eredményt tudott realizálni tavaly a Postabank, az év végi számsor mégis az első látásra ijesztő, 5,498 milliárd forintos veszteséget mutat. Ezt - hangsúlyozta Kisbenedek Péter vezérigazgató - az okozza, hogy az új tulajdonosok az integráció jelenleg kalkulálható költségszintjének megfelelő, 6,259 milliárd forintos céltartalékot képeztek. Ebből az összegből mintegy 2,3 milliárd forint szolgálja a bankból elbocsátandók végkielégítését - az Erste oldalán történő létszámleépítésekre 500 milliót irányoz elő a terv -, míg a többit az átszervezések és az informatikai rendszer leírásának költségei adják. A kiugró céltartalék nélkül a Postabank 761 milliós nyereséggel zárt volna - mondta Kisbenedek Péter. Hogy a Postabank megfeleljen a szolvenciaszabályoknak, a céltartalékképzéssel párhuzamosan az Erste Bank AG 5,2 milliárdos alárendelt kölcsöntőkét nyújtott legújabb szerzeményének, amelynek a magyar Erstével történő jogi integrálódását szeptember 30-ig szeretnék befejezni. Kisbenedek Péter szerint már döntés született arról, hogy a két bank összesen 185 fiókjából 35-40-et bezárnak, többet pedig összevonnak majd. A bank bizonyos területeken - például Budapesten - ugyanakkor új fiókok nyitását tervezi. A tervezett közös fiókhálózat 160 egységből áll majd, amelyet kiegészítenek a Magyar Postával kötött stratégiai szerződés újratárgyalásával az eddigieknél komolyabb szerepet kapó postahivatalok. Kisbenedek Péter elmondta, hogy a két bank jelenlegi 3200 fős állományából 2005 végéig mintegy 800 embert kell majd elküldeni, ebből 600-650 munkatársnak még az idén kell távoznia. A leépítések elsősorban a back-office tevékenységekre koncentrálnak, az ügyfélszolgálatos munkahelyek száma viszont még növekszik is. A fúzióra készülő bank minden posztjára pályázat útján keresnek embert, a vezetőség a második vonalig már kialakult, míg a jövő héten a leendő fiókvezetők kiválasztása is lezárul.
Az Erste 2003-as számairól szólva Kisbenedek Péter elmondta: a magyar számviteli elvek alapján készült beszámoló 82 százalékkal növekvő, 1,424 milliárd forintos mérleg szerinti eredményről tanúskodik. A vezérigazgató előre jelezte: a március 17-én közzétételre kerülő IAS-adatok ennél is számottevőbb eredményjavulást mutatnak majd.

Nagy Nándor László
Nagy Nándor László

Ez is érdekelhet