A Magyar Takarékszövetkezeti Bank (MTB) Rt. eladásakor a két fél egymástól elég messze lévő árról – 19,5 millió, illetve 42,5 millió euróról – indult a tárgyalások során, s kemény alkuk eredményeként alakult ki a végső érték – jelentette ki Szőke András, a Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnök-ügyvezetője tegnapi sajtótájékoztatóján. A DZ Bank 71,94 százalékos (teljes) részesedését a visszavásárlás során az MTB 2,1 milliárdos jegyzett tőkéjére vetítve 400 és 500 százalék közötti árfolyamon szerzik meg, 28,4 millió euróért. A DZ Bank „többet kapott, mint amennyit belerakott a bankba” – jelentette ki Franz Otto, az MTB ügyvezetője.
Az eddigi többségi tulajdonos a német DZ Bank év végén már csak 25 százalék plusz egy szavazat erejéig lesz majd az MTB tulajdonosa. A legnagyobb szavazati és tulajdoni arány – 70 százalék mínusz egy szavazat – a közgyűlések előtt egységes álláspontban megállapodó takarékszövetkezetek kezében lesz. Az Allianz biztosító megtartja 5 százalékos részesedését. Az ügylet során a takarékszövetkezetek a 70 százalékos tulajdoni arányt érik el, majd opciójuk alapján 2007 végéig további 23,44 százaléknyi részvényt szereznek meg. Jelenleg már a takarékszövetkezetek kezében van az MTB 48,5 százaléka. A takarékszövetkezetek közül most 139 vett részt a jegyzésben, így tulajdoni arányuk megnő, de egyiknek sem lesz 1 százalékot meghaladó pakett a birtokában, a kimaradó húsz szövetkezet csak a korábbi részesedését tartja meg. A takarékszövetkezetek a részvényeikkel csak egymás között kereskedhetnek majd. Az MTB a jövőben ambiciózus fejlesztéseket céloz meg, amelyek sok száz milliós kiadást jelentenek.
