Az eredeti tervekben szereplő 2005. január elsejére bizonyosan nem készül el a szén-dioxid-emissziós kvóták hazai allokációs terve - derült ki a NAPI Gazdaság által is támogatott ÖKOnferencia című tanácskozáson. Erről Feiler József, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium képviselője beszélt, aki arra is figyelmeztetett, hogy az EU brüsszeli bizottsága nem engedi majd meg a felesleges kapacitások kiosztását: a túlallokációt az EU rejtett állami támogatásnak minősíti és keményen bírságolja majd. A szakember szerint ugyanakkor az allokáció első köre egyetlen szennyezőnek sem „fáj majd”, de azért a kibocsátások csökkentésére ösztönöz. A felesleges kapacitások értékesítésének azért sincs értelme, mert - mint Poós Miklós, a gazdasági tárca osztályvezetője is rámutatott - 2012-től évi 1 százalékkal kell majd csökkenti a károsanyag-kibocsátást.
Drucker György, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) képviselője nehezményezte, hogy addig, amíg hazánkban épp az ipari nagyfogyasztóknak köszönhetően javul az energiahatékonyság, addig az energiaárak növekedése mára már olyan helyzetet teremtett, hogy ezen vállalatok komoly versenyhátrányba kerültek az EU országaiban működő cégekkel szemben, ahol olcsóbb az ipari energia. Drucker szerint ez az anomália immár nemzetgazdasági problémaként jelentkezik.
